2019

Menu rwd

Chrońmy Nasze Pszczoły - projekt Sympatyków Pszczelarstwa

Projekt o takim tytule realizowało będzie Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły z Chotomowa w latach 2019 – 2020, w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – FIO2019. Jest to jeden z dwóch projektów z naszego powiatu legionowskiego, który uzyskał wysokie oceny i będzie realizowany w ramach aktualnej edycji programu FIO2019, oraz jedyny w kraju, który ukierunkowany jest na ochronę pszczół. Należą się ogromne gratulacje pomysłodawcom tego projektu, gdyż na ponad 3700 złożonych wniosków (w skali całego kraju), jedynie 141 otrzymało wystarczającą ilość punktów, by znaleźć się w grupie podmiotów pozarządowych realizujących program FIO2019-2020. Projekt z Chotomowa zajmuje 63 pozycję na ogólnokrajowym wykazie listy rankingowej!!!

Tematem wiodącym całego projektu, będą oczywiście pszczoły ….

W ramach otrzymanej dotacji, Stowarzyszenie zamierza przeprowadzić całodzienne, bezpłatne  warsztaty dla 24 klas szkół podstawowych z powiatu legionowskiego, zajęcia warsztatowe dla 5 grup z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z naszego terenu. W ramach projektu Stowarzyszenie przekaże do Centrum Integracji Społecznej w Legionowie mikropasiekę wraz z pełnym wyposażeniem oraz przeszkoli 20 osób, podopiecznych CIS. Natomiast dla osób niezorganizowanych, w ramach projektu,  Stowarzyszenie ma ofertę specjalną -  przewidzianych jest 8 sesji w domku apiterapii, który powstanie na terenie pasieki edukacyjno–szkoleniowej w Chotomowie. Domek ten, to pierwsza taka konstrukcja w naszym powiecie, a może nawet na Mazowszu. Umożliwia on bezpieczne, bez bezpośredniego kontaktu z pszczołami, leczenie atmosferą czterech pracujących rodzin pszczelich, czyli poprzez: zapach, powietrze, dźwięki i przyjazne pole magnetyczne wytwarzane przez pracujące 4 rodziny pszczele.

Ze względu na rozmiar działań, projekt rozpisany jest na 2 lata. Już teraz projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem.  Wkrótce do Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz szkół z ofertą warsztatów dla klas III – IV zgłoszą się nasi koordynatorzy. Organizatorzy projektu oczekują, że w ramach udziału w projekcie uczestnicy będą zakładali przydomowe ogródki i rabaty z powierzonych pakietów nasion, lub będą opiekowali się mikroulikami w których zasiedlone będą pszczoły murarki.

Zarząd Stowarzyszenie deklaruje, gotowość na przyjęcie pierwszych grup szkolnych już na początku czerwca tego roku. Sprawy związane z uczestnictwem w projekcie proszę kierować na adres fio2019.projekt@nasze-pszczoly.pl.

 

Chotomów, 12.04.2019                                                                    Zarząd Stowarzyszenia

wstecz

Powrót do topu strony