Rotator zdjęć

Główna treść strony 2019 rok

Święta nie do zmarnowania

W dniu 19 grudnia 2019 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbył się pokaz kulinarny pn.  „Święta nie do zmarnowania”. Warsztaty prowadziła Sylwia Majcher - ekspertka i trenerka kuchni oraz idei zero waste w mediach krajowych – m.in. Dzień Dobry TVN, Pytanie na Śniadanie, TVN24, Onet Rano, Trójka, Tok FM, autorka reportaży dla TVN24.pl, Wysokich Obcasów, Magazynu Kuchnia.

Motywem przewodnim warsztatów była „Kuchnia Zero Waste”. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor w Polsce rocznie marnuje się około 9 mln ton żywności, która trafia do kosza. Statystycznie jedna osoba wyrzuca 235 kg jedzenia. W ten sposób na świecie do śmietnika trafia 1,3 miliarda ton żywności.  Są to ilości, które wystarczyłyby, aby nakarmić 3 miliardy ludzi.  „Kuchnia Zero Waste” charakteryzuje się ponownym wykorzystaniem najczęściej wyrzucanych produktów pochodzących z kuchni jako produktów idealnych do przygotowania kolejnych smacznych potraw. Z produktów, które po ugotowaniu najczęściej trafiały do kosza lub na kompost np. buraki z barszczu, marchewka z rosołu, wspólnie z Sylwią Majcher zaproszeni goście przygotowali smakowite przekąski m.in. hummus buraczany oraz gofry marchewkowe. Podczas części teoretycznej obecni na spotkaniu dowiedzieli się jak kupować mniej żywności na święta, jak zapobiegać powstawaniu odpadów bio i odpadów z plastiku, a także wspólnie rozmawiano o sezonowości owoców oraz jaka jest różnica między datą ważności a datą przydatności.

Całe warsztaty przebiegły w świątecznym nastroju. Na koniec warsztatów dało się słyszeć miłe słowa uznania oraz koncepcje wykorzystania zdobytej wiedzy we własnej kuchni.

 

wstecz