Rotator zdjęć

Główna treść strony 2019 rok

Chrońmy zwierzaki przed upałami

Wysokie temperatury są męczące nie tylko dla ludzi, ale także dla naszych milusińskich. Zwierzęta nie regulują ciepłoty ciała poprzez pocenie się całą powierzchnią ciała tak jak ludzie – mogą to robić jedynie za pomocą opuszków palców oraz w czasie ziania. Właściciele psów powinni zatem zwrócić uwagę na kilka kwestii, pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie zwierzęcia w okresie letnim, które nie tylko zapewnią mu dobre samopoczucie ale przede wszystkim uchronią przed niebezpiecznym dla życia udarem cieplnym.

Oto kilka prostych rad, jak pomóc psu przetrwać upał:

1.    Zapewnijmy zwierzęciu stały dostęp do wody

Zawsze sprawdzajmy, czy miska z wodą nie jest pusta. Najlepsza na upały będzie chłodna woda, dlatego warto kilka razy dziennie wymieniać wodę w misce. Podawanie kostek lodu zwierzęciu nie jest odpowiednie, ponieważ może skutkować  przeziębieniem, a nawet anginą.
Butelka z wodą i miska to wyposażenie obowiązkowe także podczas wspólnych spacerów!

2.    Dostosujmy porę i czas spacerów
Nie zmuszajmy zwierzęcia do aktywności fizycznej w upalne dni. Dłuższe spacery zaplanujmy na wieczór lub wczesny ranek, kiedy jest trochę chłodniej. Wybierajmy trasy jak najbardziej zacienione.

3.    Zapewnijmy ocienione miejsce w domu i w ogrodzie
Nigdy nie zostawiajmy psa zamkniętego w pokoju, który szybko się nagrzewa. Jeśli pies przebywa w upalne dni w ogrodzie, zadbajmy o dostęp do zacienionego miejsca. Możemy dodatkowo zostawić włączony zraszacz lub pozostawić do dyspozycji psa specjalny basen.

4.    Zadbajmy o odpowiednią fryzurę naszych pupili
O ile trymowanie i przycinanie jest wskazane, o tyle golenie może narazić psa na groźne poparzenia słoneczne.
5.    Pamiętajmy o zabezpieczeniu psich łap
Narażenie opuszków łap na kontakt z rozgrzanym asfaltem grozi poparzeniem. Najlepiej wybierać trasy po trawnikach i łąkach, a unikać ulic i chodników.

6.    Nie używajmy kagańców weterynaryjnych (materiałowych)
W takich kagańcach pies nie ma możliwości ziania, a co za tym idzie obniżenia temperatury swojego ciała. Nie ma też możliwości swobodnego pobierania wody.

7.    Nigdy nie zostawiajmy psa w rozgrzanym samochodzie!
Zamknięcie psa w samochodzie uniemożliwia mu schłodzenie organizmu, co może doprowadzić do udaru cieplnego, a nawet śmierci zwierzęcia. Uchylenie okna nie zmieni tej sytuacji. Zamknięte w samochodach zwierzęta zgłaszajmy na straż miejską lub policję.

8.    Obserwujmy i dzielmy się wiedzą
Zwracajmy uwagę innym opiekunom psów, którzy być może nie posiadają wystarczającej wiedzy i doświadczenia, by zauważyć, że ich zwierzęta cierpią z powodu przegrzania.

W czasie upałów pamiętajmy także o innych zwierzakach, szczególnie o ptakach i wolno żyjących kotach. Wystawmy miskę z wodą przed dom, aby i one miały stały dostęp do wody. Ten mały gest może uratować życie niejednemu zwierzakowi.

 

wstecz