Rotator zdjęć

Główna treść strony 2019 rok

Uczciliśmy pamięć patrona Serocka

27 kwietnia 2019 roku spotkaliśmy się na sali widowiskowej Centrum Kultury  na uroczystej sesji Rady Miejskiej zorganizowanej z okazji Święta Patrona Serocka św. Wojciecha.

Po powitaniu gości przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Mariusza Rosińskiego wysłuchaliśmy prelekcji prof. dr. hab. Radosława Lolo o żywocie św. Wojciecha na przykładzie scen z drzwi gnieźnieńskich.

W okolicznościowych przemówieniach Ryszard Czarnecki – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Piotr Uściński – Poseł na Sejm RP i Bożena Żelazowska reprezentująca Marszałka Województwa Mazowieckiego nawiązali do spuścizny, jaką polskim miastom zostawili ich patronowie. Wskazali również jak wiele europejskich miast łączy postać świętego Wojciecha.

W sesji udział wzięli również przedstawiciele miast partnerskich Serocka – czeskiego Lanškroun, z którym obchodzimy 20-lecie współpracy oraz Dzierżoniowa, z którym obchodzimy 15-lecie. O współpracy partnerskiej opowiedział Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski. Nie zabrakło również wzruszających przemówień Sylwestra Sokolnickiego i Jaroslava Karlika, którzy w 1999 roku jako ówcześni włodarze Serocka i Lanškroun nawiązali współpracę partnerską.

Istotnym punktem sesji było podpisanie deklaracji dalszej współpracy pomiędzy samorządami. Ze strony Serocka podpisywał je Burmistrz Artur Borkowski, ze strony Lanškroun – Miloš Smola – Zastępca Burmistrza, zaś ze strony Dzierżoniowa Burmistrz Dariusz Kucharski.

Tradycyjnie podczas uroczystej sesji Wojciechowej wręczone zostały wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu. Nagrodę za wysokie osiągnięcia w dziedzinie sportu odebrał Antoni Olszewski, a za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury wyróżnieni zostali Marzena Pietkiewicz i Michał Jung.

Sesję uświetnił występ chóru Cantores Adalberti, który w Roku Moniuszkowskim zaprezentował utwory Stanisława Moniuszki: Prząśniczkę i Krakowiaka oraz prawykonanie Serockiego Mazurka autorstwa mieszkanki Serocka Lucyny Dąbrowskiej.

W imieniu Burmistrza Artura Borkowskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Mariusza Rosińskiego serdecznie dziękujemy Państwu za tak liczne przybycie i zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach w ramach tegorocznego Wojciechowego Świętowania.

 

  • autor: Referat Komunikacj Społecznej

wstecz