2019 rok

Menu rwd

Już niebawem kolejne warsztaty Roli Folklora!

Pod koniec kwietnia ruszamy z kolejnymi warsztatami w ramach projektu „Rola Folklora - czyli serockie poszukiwania lokalnej obrzędowości i gawędy o dawnych zwyczajach”. Działania w ramach projektu, którego beneficjentem jest Miasto i Gmina Serock, będą trwały przez cały 2019 rok.

Kształtujemy umiejętności, zaszczepiamy wiedzę
Przedsięwzięcie „Rola Folklora - czyli serockie poszukiwania ludowej obrzędowości i gawędy o dawnych zwyczajach” dotyczy zorganizowania cyklu warsztatów teatralnych i wokalno-muzycznych, których efektem będzie realizacja czterech wydarzeń artystycznych, przywracających pamięć o dawnych obrzędach.
W marcu odbyło się pierwsze z widowisk, związane z lokalnymi Zapustami. Wokół rynku przeszli przebierańcy z Zapustem na czele, włączając do zabawy zgromadzoną publiczność.

Kolejne widowisko, które zaplanowaliśmy na 22 czerwca, związane będzie z  Nocą Kupały. Na plaży zapłoną ogniska, a w nich mieszanki ziół ochronnych; będą skoki przez płomienie, które według dawnych wierzeń oczyszczały zgromadzoną przy nich gawiedź i chroniły przed złymi mocami czy chorobą. Będą kąpiele w Narwi i wianki płynące z jej nurtem, a może nawet ktoś odnajdzie kwiat paproci…

Zachęcamy do udziału w warsztatach
Grupa teatralna będzie poświęcała swój czas przede wszystkim kulturze żywego słowa i opanowaniu, a następnie interpretowaniu tekstów obrzędowych. Część osób z tej grupy będzie łączyła grę sceniczną z ruchem, który będzie idealnie dobrany do przekazywanych treści.

Grupie wokalno-muzycznej zostanie przekazana niezbędna wiedza z zakresu emisji głosu i artykulacji. Jeśli znajdą się chętni do gry na instrumentach, również z grupą instrumentalistów zostanie wypracowana umiejętność grania podstawowych ludowych melodii.
Przez cały czas trwania warsztatów kształtować będziemy umiejętność pracy w grupie, a co za tym idzie – pogłębiać więzi międzyludzkie i międzypokoleniowe.

Zapraszamy, zapraszamy!
Udział w warsztatach jest bezpłatny i nieograniczony wiekowo. Zapraszamy całe rodziny! Dołączyć można w każdym momencie.
Podajemy wstępne terminy kupalnockowych warsztatów:

27 kwietnia – spotkanie organizacyjne
11 maja, 18 maja, 25 maja, 1 czerwca, 8 czerwca, 15 czerwca, 22 czerwca (dzień widowiska).
Warsztaty zaczynają się o godzinie 10.00 i  odbywają się w Klubie Aktywności Społecznej, przy ul. Kościuszki 8A.


Kontakt:
Referat Komunikacji Społecznej UMiG Serock
ul. Rynek 21
tel 22 782 88 43
a.wozniakowska@serock.pl

 

wstecz

Powrót do topu strony