2018 rok

Menu rwd

Świętujmy z Niepodległą!

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, to radosne święto, które jednoczy wszystkich Polaków. Nie ma chyba samorządu, który nie włączyłby się w to wielkie świętowanie. Również serockie instytucje organizują szereg przedsięwzięć, upamiętniających ten piękny jubileusz.

W tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości w gminnych placówkach oświatowych odbywały się uroczyste apele i prelekcje. Szkoły brały udział w ogólnopolskim projekcie "Dzień dla Niepodległej" - 9 listopada o 11.11 uczniowie, nauczyciele i wychowawcy polskich szkół bili #rekorddlaniepodległej śpiewając hymn Polski.

9 listopada na sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku, podczas której uczestnicy wysłuchali prelekcji prof. Janusza Odziemkowskiego "Decyzje, które ocaliły niepodległość".

Tego dnia, również w sali widowiskowej, o godzinie 19.00 odbył się Koncert "Nasza Niepodległa" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Serocku oraz członków Serockiej Akademii Seniora.

9 i 10 listopada w Integracyjnym Centrum Opieki, Wychowania, Terapii KKWR w Serocku odbyło się niepodległościowe spotkanie, połączone z jubileuszem 100. urodzin Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Kulminacja niepodległościowych obchodów przypadła oczywiście na 11 listopada. Główne uroczystości gminne odbyły się tego dnia w Serocku. Uczestniczyliśmy w Eucharystii o godzinie 11.00. Tuż po niej udaliśmy się na serocki rynek, gdzie o 12.00 wspólnie - włączając się w ogólnopolską akcję "Niepodległa do hymnu!" - zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Jak co roku podczas Apelu Pamięci przy ratuszu została oddana salwa honorowa kompanii Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, mieszkańcy i przedstawiciele środowisk gminnych złożyli wiązanki i zapalili symboliczne znicze, a na koniec wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chórów Gaudette i Cantores Adalberti. Uczestnikom, biorącym udział w uroczystości rozdaliśmy biało-czerwone chorągiewki, balony i symboliczne wstążeczki.

W serockim ratuszu można obejrzeć wystawę okolicznościową, pt. "Tak powstawała Niepodległa" przygotowaną przez Biuro Programu Niepodległa (niepodlegla.gov.pl). Hol ratusza ozdobiły również piękne, biało-czerwone bibułkowe kwiaty zrobione przez wychowanków świetlicy szkolnej w Jadwisinie pod kierunkiem Pani Anny Tuszyńskiej, prowadzącej w placówce koło bibułkarskie.

Zachęcamy również do zapoznania się z wystawą outdoorową "Polskie drogi do Niepodległości" prezentowaną przy serockim ratuszu.

Wciąż możecie Państwo przysyłać do nas życzenia dla Polski. Życzenia płyną do nas również od zagranicznych Przyjaciół.

Zachęcamy również do wywieszenia na swoich posesjach, nieruchomościach flagi Polski.

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainicjowaliśmy już na początku tego roku. Przypomnijmy, co zostało zorganizowane pod hasłem "Serockie drogi do Niepodległości".

Dziękujemy za udziału w gminnych przedsięwzięciach niepodległościowych.

 

 

wstecz

Powrót do topu strony