2018 rok

Menu rwd

Kolej do Zegrza - przedsięwzięcie w trakcie realizacji

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 27 lipca, Pan Michał Stalmach, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Legionowie zaprezentował obecnym na sali założenia projektu związanego z rewitalizacją linii kolejowej nr 28 Wieliszew-Zegrze Południowe. Przedstawił jego ramy czasowe, harmonogram realizacji prac oraz omówił koncepcję zagospodarowania terenu wokół stacji, która określa, gdzie znajdą się parkingi czy przystanki autobusowe. Jak wynika ze wstępnego harmonogramu realizacji zadania, pierwsze składy mogą pojawić się na stacji w Zegrzu już pod koniec 2021 roku.

Przypomnijmy:
Temat przywrócenia kolei do Zegrza Płd. powracał w samorządach Powiatu Legionowskiego przez lata. Podjęte w 2014 roku działania zaowocowały realizacją tego przedsięwzięcia. Formalne starania o przywrócenie połączeń kolejowych z Zegrzem Południowym rozpoczęły się w październiku 2014 roku od konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele PKP PLK S.A., ZTM, Marszałka Województwa Mazowieckiego, lokalnych samorządów oraz dziennikarzy. W październiku 2015 roku nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego o współpracy w zakresie rewitalizacji i utrzymania linii kolejowej nr 28, którego założenia zostały poparte podczas konwentu samorządów Powiatu Legionowskiego w marcu 2016 roku.
Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął w lutym 2017 roku decyzję o dofinansowaniu projektu pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Według propozycji do Zegrza miałyby dojeżdżać pociągi SKM, kończące obecnie bieg w Wieliszewie.

Linia kolejowa na odcinku z Wieliszewa do Zegrza ma długość zaledwie 3,7 km. Jest to linia jednotorowa i niezelektryfikowana. Została oddana do użytku w 1897 roku. Z powodu znacznego spadku liczby pasażerów i złego stanu infrastruktury w 1994 roku zawieszono ruch przewozowy na całej tej linii. Zdemontowano sieć trakcyjną i rozebrano budynek dworcowy na stacji Zegrze Południowe. Do 2015 roku linia ta była jednak wykorzystywana jako dojazd do składu samochodów w pobliskiej miejscowości. Do tego celu wykorzystywano lokomotywę SM42, która ciągnęła platformy z pojazdami. Jednak wraz z likwidacją owego składu, na linii kolejowej ustał także kompletnie ruch. Obecnie infrastruktura jest już mocno zdewastowana (źródło: https://www.rynek-kolejowy.pl/).
Szczegółowe informacje na temat projektu można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Legionowie.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją.

 

wstecz

Powrót do topu strony