2018 rok

Menu rwd

Marzanny, gaiki i palmy - zapraszamy na drugie spotkanie Niedzielnej Szkółki Tradycji

Spotkania o obrzędowości w Izbie Pamięci

Trudno wyobrazić sobie tradycyjną polską wieś bez obrzędów związanych ze zmieniającymi się porami roku oraz przypadającymi świętami i uroczystościami liturgicznymi. To właśnie święta, pory roku i cykl słoneczny nadawały rytm codziennemu życiu gospodarzy i gospodyń. Z rytmem tym wiązały się różnego rodzaju zachowania, zabawy, święta i rytuały. 

We współczesnych wsiach wciąż jeszcze kultywuje się niektóre tradycje i obrzędy. Chcemy również w Serocku podjąć próbę przywołania pamięci o ludowej obrzędowości. Cykl spotkań organizowanych w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku posłuży do zbierania wspomnień o serockich tradycjach dorocznych. Mamy nadzieję, że poprzez udział w spotkaniach, Mieszkańcy, którzy pamiętają dawne zwyczaje, zarażą  - szczególnie młodych Serocczan – chęcią ich kultywowania.


W ramach cyklu zaplanowaliśmy pięć spotkań w 2018 roku:
1. Zapusty i Popielec
2. Obrzędy wielkanocne i gaikowe
3. Święto kupały
4. Dożynki
5. Obrzędy Godowe i bożonarodzeniowe

Na drugie spotkanie zapraszamy do Izby 18 marca o godzinie 12.15.

U progu wiosny porozmawiamy o zwyczajach związanych z jej przywoływaniem, o zwyczaju robienia marzann, przygotowywania wiosennych gaików i ozdobnych palem wielkanocnych. Podzielimy się również wspomnieniami o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych. To spotkanie w dużej mierze będzie inicjowane przez uczestników, więc liczymy na Państwa zaangażowanie.  

Serdecznie zapraszamy!

Relacja z pierwszego spotkania TUTAJ

wstecz

Powrót do topu strony