Rotator zdjęć

Główna treść strony 2012

Kontrakty do Narodowych Sił Rezerwowych podpisane

196 zegrzyńskich elewów złożyło wnioski o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (NSR).
12 i 13 grudnia 2012 roku żołnierze pełniący służbę przygotowawczą do NSR w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu spotkali się z przedstawicielami jednostek wojskowych, dysponujących w etacie stanowiskami służbowymi, na które mogą być nadane przydziały kryzysowe żołnierzom rezerwy. Zdecydowana większość elewów podpisała kontrakty jeszcze w zegrzyńskim Centrum, pozostali będą mieli taką możliwość w jednostkach wojskowych.
Przedstawiciele przybliżyli im działalność oraz zadania wykonywane przez poszczególne jednostki wojskowe, m.in. przez 23 Śląski Pułk Artylerii, 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną, 10 Brygadę Kawalerii Pancernej, 12 Brygadę Zmechanizowaną oraz 5 Lubuski Pułk Artylerii. Elewi uzyskali również szczegółowe informacje oraz wskazówki dotyczące prawidłowego wypełnienia wniosku.
Na początku września 2012 roku, w ramach III turnusu służby przygotowawczej do NSR, 222 ochotników rozpoczęło w zegrzyńskim Centrum swoją przygodę z wojskiem. Intensywne, czteromiesięczne szkolenie ukończyło 218 z nich, w tym aż 69 kobiet. Dzięki pracy i zaangażowaniu zdobyli umiejętności niezbędne na współczesnym polu walki, poznali żołnierskie abecadło oraz podstawy specjalistycznej wiedzy z zakresu łączności. W przyszłości z pewnością zostaną żołnierzami zawodowymi.
Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

  • -
  • -
  • -

31 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła w Polsce stan wojenny. Zaskoczenie Polaków było ogromne, choć po latach ujawniono, iż prace przygotowawcze do wprowadzenia stanu wojennego prowadzone były już od jesieni 1980 roku. Tego dnia rano, przerażeni Polacy na ulicach miast widzieli patrole wojskowe i czołgi, w jedynym pozostawionym programie telewizyjnym wciąż nadawano przemówienie gen. Jaruzelskiego, a oficjalne obwieszczenie informowało o rozlicznych ograniczeniach nałożonych na społeczeństwo m.in. zakazie strajków i zgromadzeń, militaryzacji szeregu gałęzi gospodarki narodowej, wprowadzeniu godziny milicyjnej i konieczności posiadania przepustek przy opuszczaniu miejsca stałego zamieszkania. Zaczęły się liczne aresztowania i internowanie  działaczy opozycyjnych – osób postrzeganych przez władze jako potencjalne zagrożenie dla ustroju. Wprowadzono też cenzurę korespondencji. Zdezorientowani ludzie poczuli, że pozbawiono ich wolności i praw człowieka. Pierwsze strajki wybuchły już w niedziele 13 grudnia zapowiadając ich kolejne fale. Z czasem prócz strajków i manifestacji tłumionych przez Milicję Obywatelską, Służby Bezpieczeństwa i formację ZOMO, rozwijały się w społeczeństwie spontaniczne formy protestu, a ich symbolem stało się noszenie oporników wpiętych w ubranie, czy też zapalanie świec w oknach na znak pamięci o uwięzionych. Życie Polaków uległo zmianie, i choć na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany, to jednak niezwykle szeroki i silny opór przeciwko dyktaturze przezwyciężał stanowczo i konsekwentnie nieprawości komunistycznej władzy, a stan wojenny był etapem trudnej drogi ku wolnemu, demokratycznemu państwu.

Stan wojenny w Polsce został zniesiony 22 lipca 1983 roku.

 

Źródło:

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Krakow_obchody_stanu_wojennego.jpg&filetimestamp=20080420190617

 

  • -

Konkurs na logo „Nowe zasady na nasze odpady" rozstrzygnięty

W dniu 12 grudnia 2012 roku rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku na logo „Nowe zasady na nasze odpady”.
Zgodnie z regulaminem przedmiotem konkursu było opracowanie projektu logo ekologicznego, w postaci znaku graficznego, które przeznaczone będzie do celów identyfikacyjnych informacji o nowym systemie gospodarki odpadami (gospodarki śmieciowej) na terenie Miasta i Gminy Serock. Przy opracowywaniu logo należało uwzględnić turystyczny charakter gminy, z jej walorami przyrodniczymi, w której szczególny nacisk położony jest na czystość, porządek i estetykę. Logo miało nawiązywać w szczególności do segregacji odpadów oraz korzyści płynących z prawidłowej gospodarki odpadami – powinno wkomponowywać się w hasło „Nowe zasady na nasze odpady”
Komisja Konkursowa oceniła 16 prac, które zgodnie z regulaminem konkursu zostały złożone w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku do dnia 7 grudnia 2012 r .


Po podliczeniu punktów:
I miejsce zajęła praca wykonana przez Rafała Sperczyńskiego – uczeń klasy IV B Szkoła Podstawowa w Serocku – 15 punktów,
Wyróżnienia zdobyli:
Anna Stojak – uczennica klasy IV A Szkoła Podstawowa w Serocku – 13, 33 punktów,
Wiktoria Olak – uczennica klasy I A Gimnazjum w Woli Kiełpińskiej – 12, 33 punktów,
Jakub Sujkowski – uczeń klasy IV b Szkoła Podstawowa w Woli Kiełpińskiej,
Zuzanna Murawska – uczennica klasy V B Szkoła Podstawowa w Serocku
Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną przyznane upominki za udział.

O terminie wręczenia nagród powiadomimy w najbliższym czasie, na pewno jeszcze przed śwętami.

Referat Ochrony Środowiska ,Rolnictwa i Leśnictwa
 

  • -
    I miejsce - Rafał Sperczyński SP Serock
  • -
    wyróżnienie - Jakub Sujkowski SP Wola Kiełpińska
  • -
    wyróżnienie - Wiktoria Olik Gimnazjum Wola Kiełpińska
  • -
    wyróżnienie - Anna Stojak SP Serock
  • -
    wyróżnienie - Zuzanna Morawska SP Serock

Dzieci dzieciom

 W dniu 20 czerwca br. podopieczni Pani Anny Kutkowskiej z grupy teatralnej z Ośrodka Kultury w Serocku wystąpili dla dzieci ze Szpitala „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"w Międzylesiu. Mali aktorzy zaprezentowali spektakl „Alicja w krainie czarów” i zostali bardzo ciepło przyjęci przez widownię. Zarówno dla aktorów jak i dla widzów było to niezwykłe doświadczenie. Zachwyt pacjentów wzbudziły kostiumy, które po spektaklu mozna było przymierzyć. Grupa teatralna została obdarowana m.in. tomikiem wierszy napisanych przez pacjentów szpitala i już jest pomysł jak go wykorzystać…

 

  • -

Rodzinnie w Przedszkolu na 5

„Dzień Rodziny” należy do tych imprez, które weszły do tradycji Samorządowego Przedszkola w Zegrzu. Spotkania te odbywają się corocznie w czerwcu a piękna, letnia pogoda sprzyja wspólnym, rodzinnym zabawom w plenerze. Tegoroczny „Dzień Rodziny” świętowany był w poniedziałek – 18 czerwca. Z pewnością ten poniedziałek był miłym i radosnym początkiem kolejnego tygodnia. O godzinie 16.00 rodzice wraz ze swymi pociechami spotkali się placu przedszkolnym. Pani Dyrektor – Barbara Kołecka oraz zaproszony zespół – „Złoty Dukat” powitali zebranych gości  i zaprosili do dalszej, wspólnej zabawy. Mali artyści z przedszkola w Zegrzu mieli swoje wielkie pięć minut. Spotkanie rozpoczęło się programem artystycznym, który przygotowały przez wszystkie grupy przedszkolaków aby jeszcze raz uhonorować miniony niedawno Dzień Matki oraz zbliżający się Dzień Ojca. Po występach naszych milusińskich nastąpił czas gier, zabaw i konkursów. Rodzice bardzo chętnie brali w nich udział mając do pomocy swoje pociechy, które dzielnie ich wspierały i dopingowały. Aby nabrać sił do kolejnych zabaw uczestnicy spotkania zrobili przerwę na słodki poczęstunek, który wcześniej przygotowali rodzice. Mamy naszych przedszkolaków własnoręcznie upiekły przepyszne ciasta, które przyćmiły inne słodkości znajdujące się na stołach. W czasie słodkiego poczęstunku dzieci złożyły życzenia swoim rodzicom oraz wręczyły im własnoręcznie wykonane upominki.
Po krótkim odpoczynku szalona zabawa była kontynuowana i trwałaby pewnie długo gdyby nie to, że zbliżał się wieczór a najmłodszych milusińskich zmogło zmęczenie. Spotkanie zakończono wspólnie zaśpiewaną piosenką oraz obietnicą kolejnego spotkania już za rok. Cieszymy się, że „Dzień Rodziny” cieszył się dużym zainteresowaniem oraz liczną obecnością dzieci i ich rodziców. Nic tak nie łączy rodziny jak wspólne spędzanie czasu podczas świetnej zabawy.

 

  • -
  • -

Kosi, kosi łapki. Niebezpieczne żniwa.

Rolnicy używają coraz nowocześniejszego sprzętu rolniczego, jednak mimo to, co roku dochodzi do makabrycznych wypadków. Nie zawsze są one śmiertelne, ale bardzo często kończą się kalectwem lub rozległymi ranami. Rolników gubi pośpiech i przekonanie, że nic złego im się nie przydarzy.

BENEFIS SEROCKIEGO MOZARTA WYCHOWANIA MUZYCZNEGO

Kilka ciepłych słów dla Pana Mariana Różyckiego, czyli Benefis Serockiego Mozarta Wychowania Muzycznego.

Dwudziestego dziewiątego czerwca uroczyście zakończyliśmy bieżący rok szkolny 2011/2012. Jednakże ta coroczna, tradycyjna szkolna ceremonia miała w tym roku wyjątkowy charakter.
Na początek pani dyrektor Krystyna Affek przedstawiła zgromadzonej społeczności szkolnej oraz tłumnie przybyłym rodzicom i gościom szczególne osiągnięcia naszych uczniów, którzy licznie uczestniczyli w różnorodnych konkursach przedmiotowych i plastycznych oraz turniejach i rozgrywkach sportowych na terenie gminy oraz powiatu. Następnie wychowawcy uroczyście wręczyli nagrody i dyplomy najlepszym uczniom ze swoich klas. Po tradycyjnych podziękowaniach chór szkolny pod dyrekcją pana Mariana Różyckiego pięknie odśpiewał piosenkę wakacyjną i zdawałoby się, że uroczystość się kończy, a tymczasem…

I Zegrzyński Rajd Rowerowy

W sobotę, 30 czerwca, odbył się I Zegrzyński Rajd Rowerowy, którego organizatorem był Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego z siedzibą w Legionowie. Przedsięwzięcie to było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu PO RYBY 2007 – 2013. Uczestniczyło w nim, w ramach promocji obszaru należącego do Lokalnej Grupy Rybackiej Zalew Zegrzyński, 6 gmin należących do Związku oraz pasjonaci dwóch kółek z Pułtuska,
Finał rajdu nastąpił na plaży miejskiej w Serocku. Zjeżdżały tam, z rynku i ul. Retmańskiej, jednakowo ubrane około trzydziesto- osobowe grupy rowerzystów, które wystartowały ze swoich gmin, odległych od Serocka około 25 km z „hakiem”. Wszyscy w koszulkach z logo rajdu, kamizelkach odblaskowych i białych czapeczkach - ładnie prezentowali się i byli „rozpoznawalni”. Łącznie w tym rajdzie uczestniczyło około 200 osób.
Aby cykliści mogli spokojnie odpoczywać podczas dalszej części zaplanowanej dla nich imprezy i odbywających się serockich Wianków, swoje rowery pozostawili pod dobrą opieką w wydzielonych boksach, oznakowanych nazwami poszczególnych gmin. Można było tam nawet naprawić niezbyt skomplikowaną usterkę. W tym czasie, w pobliżu serockiego molo, odbywały się regaty żeglarskie oraz bezpłatne rejsy statkiem Albatros, którym pływali, tym razem, głównie goście – uczestnicy rajdu. Zapewniono także dla nich posiłek w stoisku agroturystycznym, by nabrali sił na podróż powrotną.
Uczestnikowi o najwyższym PESELU i najmłodszemu cykliście Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego wręczył nagrody w postaci licznika i zestawu naprawczego, przydatnego każdemu rowerzyście. Uhonorowani pucharami zostali także zwycięzcy regat żeglarskich zorganizowanych przez Warszawskie Towarzystwo Regatowe.
W rajdzie wzięły udział osoby lubiące aktywnie spędzać czas wolny. Były wśród nich całe rodziny - nawet z dziećmi na bagażniku, przyjaciele, znajomi. Mamy nadzieję, że będzie to cykliczna impreza wpisująca się w ogólnopolską akcję „Polska na rowery”, której finał odbywać się będzie w kolejnych gminach należących do Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.
Halina Kolibabska ZGZZ

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Serockie Wianki 2012

Serockie Wianki popłynęły z nurtem Narwi.
W wyjątkowo upalną sobotę, 30 czerwca, na serockiej plaży można było ciekawie spędzić czas. Ośrodek Sportu  zaproponował plażowiczom udział w I spotkaniu Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej, tworzenie piaskowych budowli  oraz turniej badmintona. Plaża była również, tego dnia, miejscem spotkania cyklistów, którzy wzięli udział w I Zegrzyńskim Rajdzie Rowerowym  zorganizowanym przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. W specjalnie przygotowanych sektorach zaparkowali swe pojazdy reprezentanci poszczególnych gmin członkowskich ZGZZ. Dzięki koszulkom, czapeczkom z logiem rajdu łatwo było ich rozpoznać, gdy podjadłszy w punkcie gastronomicznym przygotowanym przez gospodarstwo agroturystyczne pani Reginy Rataj, odpoczywali albo  pływali  specjalnie wynajętym statkiem „Albatros”. Cykliści, plażowicze i spacerowicze mogli też oglądać regaty żeglarskie rozgrywane przez jachty z Warszawskiego Towarzystwa Regatowego, a następnie uczestniczyć w imprezie wiankowej. Jak zwykle gminnej imprezie  towarzyszyły występy dzieci i młodzieży z Ośrodka Kultury, teatrzyk, występy Ludowego Zespołu Artystycznego Serock, występy zespołów muzycznych i zabawa taneczna do późna w nocy. Tegoroczne wianki były jak zwykle różnorodne, ale niestety jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu, wiele z nich zwiędło z powodu upału. Niezależne jury wybrało wianki, których twórcy otrzymali nagrody rzeczowe, ale oglądającym podobały się wszystkie. Wianki odpływające Narwią żegnały setki mieszkańców, gości oraz załogi jachtów.


Oficjalne wyniki konkursu na „Ekologiczny Wianek Nocy Świętojańskiej"
I miejsce Paulina Śledziewska
II miejsce Zuzanna Murawska
III miejsce Karolina Kalinowska
wyróżnienie Katarzyna Książyk
wyróżnienie Klara Sukiennik

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Gorąco, bardzo gorąco.

Zgodnie z prognozą METEOSKY Sp. z o.o do 07.07.2012 r. na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje I stopień zagrożenia burzowego i II stopień zagrożenia upałami. W tych dniach  prognozuje się występowanie bardzo wysokich temperatur od 28 do 34 o C.
W związku z tym ostrzegamy, że w wyniku silnych burz mogą wystąpić utrudnienia w komunikacji i awarie urządzeń elektrycznych.
Długotrwałe upały prowadzą do wzrostu zagrożenia pożarowego, uszkodzenia nawierzchni dróg asfaltowych. Z powodu wzrostu temperatury ciała występuje możliwość udaru, w związku z czym należy ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu w czasie najsilniejszego działania promieni słonecznych. Warto pamiętać też o regularnym spożywaniu dużej ilości wody i zdecydowanym ograniczeniu picia napojów alkoholowych, co przeciwdziała odwodnieniu organizmu. Wskazane jest również ograniczenie wysiłku fizycznego oraz unikanie wahań temperatur. Osoby wysokiego ryzyka dzieci oraz ludzie starsi i przewlekle chorzy powinny przebywać w chłodnych miejscach. Aby zapewnić utrzymanie normalnej temperatury ciała i przeciwdziałać nadmiernemu  przegrzaniu organizmu warto ubierać się w luźne ubrania, o jasnych barwach.

Krzysztof Kita

15 rocznica oddania do użytku ratusza w Serocku.

Na zaproszenie burmistrza Sylwestra  Sokolnickiego, 3 lipca,  do ratusza  przybyły osoby związane z historią powstania tej siedziby samorządu terytorialnego Miasta i Gminy Serock. Powodem spotkania była 15 rocznica oddania ratusza do użytku. Uroczystość ta miała miejsce 14 czerwca 1997 roku, po trzech latach od wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego w fundamenty ratusza  powstającego na zabytkowym rynku.  W tworzenie serockiego symbolu tożsamości lokalnej zaangażowani byli radni pierwszej i drugiej kadencji  Rady Miejskiej w Serocku (1990-1998), burmistrz Sylwester Sokolnicki, urzędnicy, projektanci i wykonawcy. Spotkanie przy kawie, serockich preclach i okolicznościowym torcie było okazją do wspomnień  i refleksji  o początkach serockiej samorządności, jej dniu dzisiejszym i perspektywach w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Licznie przybyli goście obejrzeli prezentację - pokazującą etapy powstawania ratusza, którą komentarzem opatrzył burmistrz. Pani Małgorzata Kuźniewicz –Czerko, przewodnicząca Rady Miejskiej w Serocku I kadencji, odczytała treść aktu erekcyjnego z 1994 wraz z nazwiskami ówczesnych radnych  i władz. Swoimi refleksjami podzielili się również dr Sławomir Jakubczak, przewodniczący rady Miejskiej w Serocku II kadencji oraz ksiądz kanonik Mieczysław Zdanowski z parafii w Zegrzu z siedzibą w Woli Kiełpińskiej. Spotkanie było też okazją do odsłonięcia w holu ratusza tablicy upamiętniającej oddanie do użytku ratusza, którego budowa zapoczątkowała nie tylko proces kształtowania układu urbanistycznego rynku, ale także była istotnym elementem integracji społeczności lokalnej wokół wielu wyzwań towarzyszących tworzeniu serockiej samorządności.  Obecni na spotkaniu uczestniczyli również w uroczystym poświęceniu krzyża, który na życzenie radnych Rady Miejskiej w Serocku, obecnej kadencji, został zawieszony przez  przewodniczącego Rady, Artura Borkowskiego. 


Dziękujemy wszystkim za  udział w uroczystości.


Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i wspomnień z historii towarzyszącej budowie ratusza w artykule pt.  „Z serockiej kroniki” pod linkiem

http://archiwum.serock.pl/493-4a02a259f02b9-37916-p_1.htm


 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zawalczą o medale w Londynie

Siedmiu żołnierzy  Grupy Sportowej zakwalifikowało się na XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Odbędą się one od 27 lipca do 12 sierpnia 2012r. Silny zespół będzie stanowiło siedmiu  żołnierzy Grupy Sportowej, która znajduje się w strukturach Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
Pierwszą osobą, która zdobyła kwalifikacje z Polski, jest strzelczyni specjalizująca się w strzelaniu z karabinu, starszy szeregowy Sylwia Bogacka, która będzie walczyła o medale w dniach 27 lipca - 6 sierpnia. Najsilniejszą grupę będą stanowili szermierze. Jako pierwsza w turnieju indywidualnym na planszy szermierczej stanie florecistka starszy szeregowy Sylwia  Gruchała, a później szeregowy Martyna Synoradzka oraz szeregowy Małgorzata Wojtkowiak.
30 lipca to dzień startu naszej szpadzistki szeregowej Magdaleny Piekarskiej. Natomiast 1 sierpnia rozpocznie igrzyska starszy szeregowy Aleksandra Socha-Szelagowski oraz srebrny medalista z Pekinu szeregowy Radosław Zawrotniak.
Starty naszej reprezentacji zakończą florecistki w turnieju drużynowym. O wielkim pechu może powiedzieć nasz pięcioboista nowoczesny szeregowy Remigiusz Golis, którego w ostatniej chwili wykluczyła kontuzja.
Igrzyska olimpijskie to najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 4 lata w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów. Przez większość sportowców są one traktowane jako najważniejsze zawody sportowe, a złoty medal olimpijski, jako najcenniejsze trofeum.
Gratulacje i życzymy powodzenia na igrzyskach.
Tekst: kpt. Krzysztof Baran
Zdjęcia: Jacek Szustakowski, st. chor. Grzegorz Litwin
 

  • -
  • -
  • -
  • -

Spotkanie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego na zakończenie Euro 2012

W poniedziałek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk spotkali się z przedstawicielami miast gospodarzy turnieju, centrów pobytowych reprezentacji narodowych, piłkarzami polskiej reprezentacji, wolontariuszami i przyjaciółmi turnieju.

Wśród zaproszonych gości znalazła się również  delegacja, w skład której weszli Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki,Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku Piotr Mulik oraz najlepsi zawodnicy młodzieżowych drużyn piłkarskich „Sokół – Serock”.


Prezydent zaznaczył, że Polska po raz pierwszy organizowała tak wielką i tak wspaniałą imprezę sportową. „ Chcę wyrazić, mam nadzieję, przekonanie wszystkich, że daliśmy radę, że udźwignęliśmy to piękne, ale wielkie zadanie. Możemy dziś myśleć z dumą o Polsce, o tej Polsce, którą zobaczyła Europa, zobaczył świat i zobaczyli Polacy” – powiedział.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kupalnocka – XXI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne 02.07 – 08.07 2012.

W dniach 02.07 – 08.07 2012 na terenie województwa mazowieckiego  odbywały się International Folklor Meetings  - XXI Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym barwnym festiwalu brały udział zespoły z Polski, Albanii, Gruzji, Słowacji i Turcji. Impreza  rozpoczęła się Koncertem Galowym 05 lipca w Glinojecku. Zespoły odwiedzały kolejne miasta na trasie swoich występów – Płońsk i Ciechanów, aby na koniec imprezy zawitać do Serocka. Na scenie mogliśmy podziwiać Ludowy Zespół Artystyczny Serock, Grupę Folklorystyczną „Bilbili” z Albanii, Narodowy Zespół Artystyczny  „Shevardeni” z Gruzji, Zespół Folklorystyczny „Goral” ze Słowacji i Zespół Folklorystyczny „Yörem” z Turcji. Przedstawiciele zespołów wzięli udział w spotkaniu z Burmistrzem Miasta i Gminy Serock Sylwestrem Sokolnickim oraz Dyrektorem Ośrodka Kultury Piotrem Kowalczykiem w ratuszu. Następnie o godz. 18.00  ulicami Serocka przemaszerował barwny korowód wszystkich uczestników Święta Folkloru. Na serockim rynku odbył się koncert galowy wszystkich uczestników festiwalu, który potrwał do 22.00. Mieszkańcy i turyści długo nie zapomną tej pełnej magii i roztańczonych barw imprezy. 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

KRUS apeluje - pożar podzas żniw "Zachowaj bezpieczeństwo"

  • -

Wspomnienie z wakacyjnego obozu

W dniach 01 – 11.07.2012 r. odbył się w Międzyzdrojach obóz tenisa stołowego, w którym uczestniczyło 55 dzieci z Polski, oraz jedno dziecko ze Szkocji. Obóz zorganizowany został przez Jerzego Grycana – Table Tennis. Zajęcia prowadzone były przez znakomity zespół trenerów/instruktorów tenisa stołowego w składzie: Mariusz Cur, Paweł  Szeliński, Bogdan Kukla, Magdalena Górowska, Mariusz Pyśk i Anna Wnęk,. Uczestniczą oni od dwóch lat w programie „Od marzenia do Mistrzostwa – Fundamenty 1 oraz Fundamenty 2” pod merytorycznym kierunkiem Jerzego Grycana. Na obozie panowała znakomita atmosfera. Dzieci trenowały dwa razy dziennie. Uczestniczyły w różnych wycieczkach: pływały statkiem Viking po morzu, zwiedzały oceanarium, wystawę gadów i płazów oraz bawiły się na dyskotece. Z terenu gminy uczestniczyło 10 dzieci, które znakomicie pracowały na treningach, nawiązały nowe znajomości, uzyskały nową wiedzę o tenisie stołowym oraz większe umiejętności w grze. Należy podkreślić, że uczestnictwo w obozie dofinansowane było przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock – dziękujemy.

Antoni Wieczorek

 

  • -
    Na zdjęciu od lewej: Tomek Jakubiak, Gabriel Skiba, Kamil Zalewski, Kuba Leszczyński, Daniel Laskowski, Kuba Gawlik, Mateusz Wdowiak, Antoni Wieczorek, Joasia Gorczyńska, Patrycja Gardian i Ola Tananis
  • -

XI MotoCud - szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Już po raz jedenasty, 15 sierpnia, w rocznicę Cudu nad Wisłą, miłośnicy jednośladów zjadą do podwarszawskiego Radzymina, by wziąć udział w tradycyjnym zlocie motocyklowym MotoCud – szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Kevin Aiston – honorowy komandor Zlotu poprowadzi kolumnę setek motocykli 100-kilometrową trasą wokół Zalewu Zegrzyńskiego przez: Nieporęt, Serock (ok godz.13.30), Wyszków, oraz  z powrotem do Radzymina. Po powrocie na radzymiński rynek przewidziany jest pokaz umiejętności stuntowych (kaskaderskich) i liczne zabawy motocyklowe. 

Szczegóły na stronie  http://www.motobud.pl/

  • -

Podróż w nieznane z Sindbadem Żeglarzem

 W niedzielę 15 lipca z rynku w Serocku wyruszyliśmy w baśniowy i pełen przygód rejs z nieustraszonym Kapitanem oraz  Sindbadem Żeglarzem. Przed wielką podróżą w nieznane Kapitan przeprowadził musztrę załogi, w trakcie której kilku majtków wylądowało za burtą. W czasie niezapomnianego rejsu, wraz z Sindbadem zwiedziliśmy wiele wysp, lądów, mórz i oceanów. Poznaliśmy inne kultury, m.in. obyczaje ludożerców .Spotkaliśmy przeróżne stworzenia morskie w tym piękne syreny. Po długiej podróży pełnej humoru, piosenek i świetnej zabawy cała załoga dotarła bezpiecznie na serocki rynek. O tym, że podróż była udana mogliśmy przekonać się widząc uśmiechnięte buzie naszych małych podróżników.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Serock po Euro 2012

Narodowa reprezentacja Grecji wybrała na centrum pobytowe, w czasie piłkarskich mistrzostw UEFA EURO 2012, Hotel Warszawianka Wellness & SPA w Jachrance. Wybór ten skierował uwagę mediów nie tylko na Jachrankę, ale również na całą gminę Serock. Byliśmy jednym z 13 miejsc pobytowych oznaczonych na mapie Polski - dla naszej gminy to wyróżnienie i powód do zadowolenia. Już w styczniu nawiązaliśmy kontakt z ambasadorem Grecji w Polsce Gabrielem Coptsidisem, przedstawicielami różnych stowarzyszeń greckich w Polsce i ze znanym wszystkim Andrzejem Strejlau, by odpowiednio zaplanować współpracę.     
Wszelkie przygotowania do sportowego, niepowtarzalnego wydarzenia odbywały się pod wspólnym hasłem „Na chwilę przed Euro 2012”.
W niedzielę 27 maja w programie imprezy „Wojciechowego świętowania - na chwilę przed Euro 2012” nie zabrakło elementów greckich i piłkarskich. Wspólnie przeszliśmy ulicami miasta w barwnym korowodzie. Wystąpili w nim przedstawiciele szkół, sołectw, gminnych stowarzyszeń, klubów i instytucji w pomysłowych prezentacjach, nawiązujących do piłkarskiego święta. Na rynku  zatańczyliśmy „Zorbę”, próbowaliśmy przysmaków kuchni greckiej, a w ratuszu oglądaliśmy wystawę „Słoneczna Grecja” w 3 D. Ze sceny Nikos Rusketos & Orfeusz świetnie bawił publiczność greckimi przebojami, Bies Band i serockie zespoły spiewały piłkarskie piosenki. Okazało się, że do Euro przygotowali się wszyscy - od najstarszych do najmłodszych mieszkańców Serocka.
Na chwilę przed EURO 2012 powitaliśmy w Serocku nie tylko grecką drużynę, ale również kibiców piłki nożnej i gości, którzy zamieszkali na naszym terenie w czasie mistrzostw. Billboardy, banery, informacje w mediach - zapraszały do naszej gminy. Zachęcały do zwiedzania zabytków i urokliwych zakątków, na serocką plażę,  molo i rejsy po Jeziorze Zegrzyńskim, na spacery po Bulwarze Nadnarwiańskim i szlakach turystyczno-krajoznawczych.
W dniu inauguracji Euro 2012, 8 czerwca, już przed południem, podkręciliśmy w Serocku futbolową atmosferę! Na  stadionie miejskim od rana trwały międzynarodowe rozgrywki 6 piłkarskich Mini EURO – Serock 2012. Wzięły w nich udział młodzieżowe drużyny z Serocka i naszych miast partnerskich (litewskiej Ignaliny, czeskiego Lanškroun oraz Radzionkowa i Dzierżoniowa). Po południu spotkaliśmy się na Pikniku Sportowym w pobliżu sali widowiskowej Ośrodka Kultury, gdzie kilkaset osób kibicowało, oglądając na telebimie mecze: Polska – Grecja i Rosja – Czechy. Spotkaliśmy się również na meczu finałowym. Gościliśmy też grupę dziennikarzy międzynarodowych akredytowanych na Euro, których na serockim molo powitały przedszkolaki, oczywiście w piłkarskich strojach. Po zakończeniu mistrzostw, w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk spotkali się z przedstawicielami miast gospodarzy turnieju, centrów pobytowych reprezentacji narodowych, piłkarzami polskiej reprezentacji, wolontariuszami i przyjaciółmi turnieju. Wśród zaproszonych gości znalazła się również  delegacja, w skład której weszli Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku Piotr Mulik oraz najlepsi zawodnicy młodzieżowych drużyn piłkarskich „Sokół – Serock”.


Kibicowaliśmy Naszym i Gościom, bo Serock Gościnny jest…od zawsze.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Kajakiem z Pułtuska do Serocka

Niedziela na kajaku wpisuje się doskonale w program "Aktywnie nad Zalewem Zegrzyńskim", realizowanym przez serocki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pamiętając popularność, jaką cieszyły się ubiegłoroczne letnie spływy - Ośrodek Sportu był przygotowany na duże zainteresowanie. I dobrze, bo grupa liczyła 80 osób.

Sportowa sobota na plaży z OSiR-em

Plaża jest doskonałym miejscem na letni aktywny wypoczynek. Wystarczy dobra pogoda, pomysł i sprawna organizacja. Ośrodek Sportu i Rekreacji połączył przyjemne z pożytecznym - sportowe zmagania z promocją nowej strony internetowej.

Ostrzeżenie nr 120/II/2012 - upały

Stopień zagrożenia: 2
Ważność: od godz. 11:00 dnia 27-07-2012 do godz. 21:00 dnia 29-07-2012
Obszar: województwo mazowieckie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie.
Przebieg: Prognozuje się występowanie w rejonie wymienionych województw wysokich temperatur od 28°C do 32°C. Temperatura odczuwalna w dzień od 30°C do 40°C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie 18° - 21° C.
Skutki: umiarkowane/duże zagrożenie udaru słonecznego; umiarkowany lub wysoki stopień zagrożenia pożarowego; uszkodzenia dróg z asfaltową nawierzchnią.
Uwagi: Brak.
Dyżurny prognosta: Jacek Markiewicz (centrum@meteosky.eu)
Ostrzeżenie wydano: 27-07-2012 godz. 00:41
Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky Sp. z o.o.

Warsztaty w Rybakach dla zwycięzców

Kilka dni na Mazurach, na Pojezierzu Olsztyńskim, to nagroda dla uczniów gimnazjum w Woli Kiełpińskiej, zdobyta w Turnieju Wiedzy Turystyczno-Ekologicznej o obszarze Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego.

Przed godziną "W"

1 sierpnia.
Jeszcze nie wie nikt, że te  upalne popołudnie  sierpniowe  1944 r. wejdzie do historii Polski i świata i wyryje głęboki ślad w poczuciu naszej narodowej tożsamości. Godzina „W”. Powstanie Warszawskie.  Powstało miasto. Powstali ludzie. Młodzi. Pełni nadziei. Pełni zapału. Pełni życia. Bez pytań, czy warto…
Pamiętajmy…

Sposoby na burzę

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas burz i huraganów oraz w czasie wypoczynku nad wodą. Resort uczula, że gwałtowne nawałnice powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz straty materialne.

Pomoc dla Bisztynka

Z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Serock, w dniu 31.07.2012, Rada Miejska w Serocku podjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Miasta i Gminy Bisztynek w kwocie 10.000 zł. Pomoc zostanie przeznaczona na remont budynków użyteczności publicznej, które zostały zniszczone po przejściu gwałtownej nawałnicy i po gradobiciu, jakie miało miejsce w tej  gminie w lipcu. Zdajemy sobie sprawę, że środki te nie rozwiążą problemów tej gminy, ale traktujemy to jako gest solidarności z mieszkańcami w obliczu katastrofy.
 

Serock, 1 sierpnia 2012

Jeszcze przed 17-tą, mieszkańcy Serocka zaczęli układać kwietny dywan pod tablicą pamiątkową na rynku. Biało-czerwony. Z symbolem Polski walczącej. Przynieśli biało-czerwone chorągiewki z czarną "kotwicą". Zapalili białe i czerwone znicze.
Pamiętamy...

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Układanie kwiatów było zorganizowane przez Ośrodek Kultury w Serocku w ramach zajęć plastycznych dla rodzin "W hołdzie powstańcom - malujemy kwiatami".

Ostrzeżenia meteo na najbliższe dni

Od 02.08.2012 r. do 07.08.2012r. na większym obszarze kraju będą występować wysokie temperatury od 28° C na północy do 35° C na Lubelszczyźnie. Najdłużej (bo cały czas) i najwyższe temperatury od 30° C do 34°/35° będą utrzymywać się na południowym-wschodzie kraju głównie w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. W pozostałych regionach kraju będą występować wysokie temperatury od 28° C do 32° C z chwilami ochłodzenia przez 1 lub 2 dni. Dodatkowym ukojeniem w upałach w ww. okresie będą przechodzące przez kraj opady deszczu i burze. W dniu 02.08.2012r. prognozujemy słabe i umiarkowane burze w pasie Polski zachodniej i południowej. Największe nasilenie burz i wyładowań może wystąpić w województwch, lubuskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim. W przypadku możliwości wystąpienia ekstremalnych zjawisk meteorologicznych zostaną wydane ostrzeżenia na www.meteoalarm.pl.


BURZE Z GRADEM
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: od godz. 04:00 dnia 03-08-2012 do godz. 00:00 dnia 04-08-2012
Obszar: województwo kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie.
Przebieg: W nocy w zachodnich i częściowo centralnych regionach kraju możliwe będzie występowanie burze z opadami deszczu do 20 mm. Natomiast w ciągu dnia możliwe są opady deszczu o wydajności do 30 mm, opady gradu lokalnie do 3 cm oraz wiatr w porywach do 85 km/h.
Skutki: łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Uwagi: Brak.

Centrum Prognoz Meteorologicznych
METEOSKY Sp. z o.o.
www.meteosky.eu

Może przestraszyć, ale krzywdy nie zrobi

Zaskroniec jest jednym z niewielu gatunków węży występujących w Polsce. Pożyteczny gad jest w zasadzie bezbronny, lecz schwytany przez człowieka broni się, wystrzykując cuchnącą wydzielinę specjalnych gruczołów. Podlega ochronie.

Meteosky ostrzega

Ważność: od godz. 09:00 dnia 06-08-2012 do godz. 00:00 dnia 07-08-2012
Obszar: województwo kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie, podlaskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie.
Przebieg: W ciągu dnia prognozuje się występowanie burz, które miejscami mogą przybrać charakter bardzo silnych nawałnic. Przewidywana suma opadowa podczas burz wyniesie do 40 mm, dodatkowo mogą pojawić się opady gradu do 5 cm oraz wiatr wiejący w porywach do 95 km/h. Burze będą przemieszczały się z zachodu i południowego-zachodu na północny-wschód i wschód. Dodatkowo w pasie od Pomorza przez Kujawy, Warmię, północ Mazowsza aż po Podlasie istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia trąby powietrznej, której szansa na pojawienie się w chwili obecnej oceniania jest na 10%.
Skutki: awarie i uszkodzenia napowietrznych linii przesyłowych; łamanie i wyrywanie drzew z korzeniami; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; uszkodzenia budynków i dachów; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych.
Uwagi: Brak.
Dyżurny prognosta: Dariusz Wierzbicki (centrum@meteosky.eu)

 

Pozory mylą, dowód nie

W połowie lipca rozpoczęła się kolejna edycja kampanii „Pozory mylą, dowód nie”. Jest to akcja Komendy Głównej Policji i Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, do której gmina Serock przystąpiła po raz drugi. Jej celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.
Podobnie jak w roku ubiegłym, również i w tej edycji przewidziane są spotkania z  personelem sklepów uświadamiające sprzedawcom możliwe konsekwencje sprzedaży alkoholu osobom bardzo młodym. Podczas spotkań wyemitowany zostanie film szkoleniowy dla sprzedawców, uczący, jak reagować na próby zakupu alkoholu przez małoletnich oraz prezentujący stosowane przez nich w takich sytuacjach sztuczki. Do wszystkich punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Miasta i Gminy Serock dystrybuowane są aktualnie bezpłatne pakiety materiałów edukacyjno-informacyjnych, a już od września za pośrednictwem szkół przekazane zostaną specjalne broszury dla rodziców oraz materiały dla nauczycieli - konspekt lekcji dla rodziców na temat „Młodzi a alkohol”.
Istotnym elementem  tegorocznej edycji „Pozory mylą, dowód nie” jest  budowanie lokalnych koalicji na rzecz ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych małoletnim. W telewizji  co jakiś czas  w specjalnych blokach pozareklamowych, poświęconych kampaniom społecznym już od połowy lipca emitowane są spoty namawiające do reagowania wszystkich potencjalnych świadków takiej sprzedaży.
Ponadto w lipcowe i sierpniowe weekendy reporterzy stacji TVP Info w pięciu wejściach na żywo, emitowanych przed prognozą pogody będą relacjonować przebieg kampanii w wybranych dziesięciu miastach i gminach. Miło nam poinformować, że w tym roku jednym z takich miejsc jest gmina Serock. 11 sierpnia zobaczy nas cała Polska, jednak najważniejsze jest, aby uświadomić – nie tylko sprzedawcom, lecz także świadkom sprzedaży alkoholu w sklepach  –  że dorosły wygląd kupującego nie świadczy o jego pełnoletniości, która upoważnia do zakupu napojów alkoholowych.
Akcja do  której aktywnie włączył się również Serock ma zapobiegać alkoholizmowi wśród młodych ludzi już w punktach sprzedaży,  uwrażliwiać dorosłych na niepokojące zjawisko spożywania alkoholu przez nieletnich oraz  na związane z tym zagrożenie.
Wiemy, że TNS OBOP przeprowadzi badania zachowań sprzedawców wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Badania będą prowadzone tzw. metodą obserwacji uczestniczącej „tajemniczy klient” w różnych rodzajach sklepów i w różnych sytuacjach, na próbie trzystu punktów sprzedaży alkoholu w sześciu województwach. Pierwsza fala badań zostanie przeprowadzona latem, a druga późną jesienią tego roku.

Referat Spraw Obywatelskich
 

Szlachetna paczka gra teraz w Serocku

Szlachetna Paczka to jeden z projektów realizowanych przez Stowarzyszenie WIOSNA. Jest to projekt pomocowy skierowany do osób w trudnej sytuacji materialnej. Chcemy dotrzeć do najbardziej potrzebujących i udzielić im bezpośredniej pomocy oraz wsparcia.

W akcję od lat włączają się popularne osoby, które także przygotowują paczkę dla potrzebujących. Paczkę wspierają reprezentanci Polski na Olimpiadzie w Londynie m.in. Monika Pyrek oraz Agnieszka i Ula Radwańskie, a Jerzy Dudek zwerbował do pomocy całą drużynę Realu Madryt.

Organizatorzy akcji szukają ludzi z otwartym sercem i wrażliwych na ludzkie nieszczęście. Jeśli jesteś pełnoletni i chcesz zostać wolontariuszem, zgłoś się na www.superw.pl

Pomóż potrzebującym z naszej miejscowości wygrać z biedą!

 

Lider Rejonu Serock

Angelika Gołębiewska

Finisaż wystawy Stanisława Bieniasa

Uroczystym finisażem zakończyła się wystawa malarstwa Stanisława Witolda Bieniasa w serockim ratuszu. Na sobotnie spotkanie z autorem i jego "Portretami kobiety" przybyło wielu gości.

Obywatelskie wsparcie

Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym "NADZIEJA" wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Informacji Społecznej w Warszawie od 16 sierpnia 2012 roku uruchamia Punkt Porad Obywatelskich dla mieszkańców Powiatu Legionowskiego.

Migawki z IX Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego

W poniedziałek, 13 sierpnia, w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Serocku odbyła się pierwsza, konkursowa, część IX Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

CudMoto na serockim rynku

Już po raz jedenasty 15 sierpnia, w rocznicę Cudu nad Wisłą, miłośnicy jednośladów zjechali do podwarszawskiego Radzymina, by wziąć udział w tradycyjnym zlocie motocyklowym MotoCud – szlakiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Kevin Aiston – honorowy komandor Zlotu poprowadził kolumnę setek motocykli 100-kilometrową trasą wokół Jeziora Zegrzyńskiego przez Nieporęt, Serock, Wyszków, z powrotem do Radzymina.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Obchody Święta Wojska Polskiego

14.08.o godz. 17.00 w Ogródku Jordanowskim w Zegrzu odbył się Festyn z okazji Dnia Wojska Polskiego. Organizatorami wydarzenia byli Ośrodek Kultury w Serocku oraz Klub Wojskowy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Pierwsza część imprezy skierowana była do najmłodszych – na scenie zagościli aktorzy, którzy zaprezentowali liczne programy i atrakcje dla dzieci. Następnie mieszkańcy obejrzeli koncert laureatów IX Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego. Kolejną okazją do wspólnej zabawy był występ zespołu Krywań – głównej atrakcji wieczoru.
Podczas festynu w programie znalazło się również oferta gastronomiczna. Imprezę  zakończyła zabawa taneczna oraz pokaz sztucznych ogni. Pomimo kapryśnej aury humory uczestników festynu dopisały i wszyscy bawili się do późnej nocy.
 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

W dniach 14. – 28.08 2012 w serockim ratuszu można podziwiać wystawę fotografii 3D – „Bitwa warszawska 1920”, którą stanowią fotografie z planu filmu Jerzego Hoffmana . Autorami zdjęć są Czesław Czapliński oraz Sebastian Horky. ZAPRASZAMY!

 

  • -
  • -
  • -

15.08.2012 o godz. 11.00 w Kościele Garnizonowym w Zegrzu odbyła się uroczysta msza święta z udziałem burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego, zastępcy burmistrza Józefa Zająca, przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego , zastępcy starosty legionowskiego Roberta Wróbla, radnych powiatowych oraz przedstawicieli Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zegrzu, 

Referat Komunikacji Społecznej
 

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Nie nowotworom u dzieci

Już w poniedziałek, 27 sierpnia, ruszają zapisy telefoniczne na bezpłatne badania w ramach akcji "Nie nowotworom u dzieci". Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy – radiologów.  Ambulans Fundacji  Ronalda McDonalda to jedyny tego typu pojazd w Europie. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni – rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.
Aby wziąć udział w badaniu USG należy zapisać dziecko dzwoniąc pod numer tel. 22 7640 504. Zapisy trwają od 27 sierpnia 2012 r. do 7 września 2012 r., w godz. od 10.00 do 15.00. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Informacja o zakończeniu zapisów zostanie podana na portalu powiat-legionowski.pl. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.


 

Bębny, trąbki, puzony i krople deszczu, czyli Parada Orkiestr Dętych w Serocku.

Od niedzielnego poranka deszcz grał na nerwach organizatorom corocznej Parady Orkiestr Dętych w Serocku. Wielkie krople bębniły o dachy kamieniczek przy rynku, zapowiadając raczej paradę parasoli zamiast oczekiwanych, muzycznych i tanecznych występów zaproszonych na paradę zespołów. Te jednak przybyły. Muzycy i cheerleaderki z uśmiechem i bez narzekań, pod parasolami, w kapturach lub po prostu moknąc, przeparadowali z rynku na stadion. Tym razem parada była dość cicha. Nie towarzyszyła jej tradycyjnie muzyka, bowiem ze względu na niesprzyjającą arę instrumenty przewieziono bezpośrednio na miejsce występów. Kolorowemu orszakowi muzyków i tancerek towarzyszyły wesołe okrzyki paradujących, klaskanie do marszu i wykonywane z gracją skoki przez kałuże. Na stadionie miejskim organizator imprezy - Ośrodek Kultury w Serocku – przygotował antydeszczowe zaplecze dla artystów. Sceną stały się trybuny chronione dachem, które zgodnie dzielili widzowie i artyści. Tylko wciąż uśmiechnięte dziewczyny z HASAO Show Dance & Cheerleaders przebiegały na ułożoną pod dachem namiotu sztuczną trawę, by zadziwić swymi tanecznymi i gimnastycznymi umiejętnościami przybyłych gości i członków orkiestr. Formacja ta istnieje od 2001 roku, biorąc aktywny udział w wielu prestiżowych wydarzeniach sportowych i kulturalnych na terenie Polski. Prezentuje choreografie sportowe i tematyczne show dance, łączące różnorodne nowoczesne formy taneczne, jak: jazz, modern, broadway, funky, flamenco. Na trybunach, jako pierwsza, wystąpiła - otoczona ze wszystkich stron słuchaczami - Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie, która powstała w 1918 roku. Od 1985 roku jej kapelmistrzem jest Franciszek Józef Bieganowski. Orkiestra występowała w wielu krajach europejskich, a na zaproszenie Polonii w nowym Jorku, dwukrotnie prowadziła Paradę Pułaskiego. W swoim repertuarze ma około 800 utworów, specjalnie opracowanych na potrzeby orkiestry. Koncertuje też w całej Polsce, nagrywa płyty, uczy młodzież gry na instrumentach dętych i perkusyjnych
Jako druga zagrała, znana już Serocczanom, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Pułtuska pod dyrekcją kapelmistrza, Andrzeja Kalinowskiego - od tego roku również prezesa OSP Pułtusk. Według kronik Orkiestra istnieje od 1918 roku i występuje z sukcesami w kraju i zagranicą.
Dziękujemy zespołom i widzom za wspólne muzyczne popołudnie.
 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Zlot "Banitów Azjatyckich Motocykli"

W dniach 21 - 23 września na terenie gminy Serock odbędzie się impreza sportowo turystyczna "Serockie pożegnanie motocyklowego lata z Banitami Azjatyckich Motocyklistów". Banici Azjatyckich Motocyklistów to zrzeszenie miłośników motocykli, nieposiadające osobowości prawnej, liczące około stu osób w różnym wieku, z różnych regionów Polski. Łączy je pragnienie spędzania wolnego czasu w sposób czynny i poznawania uroków naszej Ojczyzny.  Więcej informacji o stowarzyszeniu znajduje się na stronie www.banici.pl

Chętni do udziału w rajdzie mogą się zgłaszać pod adresem mailowym rajd@banici.pl

Regulamin imprezy  „Serockie zakończenie lata motocyklowego z BAM-Serock 2012
1. Cel główny imprezy:
   Promocja miasta i gminy Serock
2. Termin i miejsce:
21-23 września 2012 r. Ośrodek wypoczynkowy w Jadwisinie, miasto i gmina Serock, region Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego
3. Nazwa organizatora i współorganizatora :
Banici Azjatyckich Motocykli  oraz Burmistrz m.Serock
4. Zasady uczestnictwa:
W imprezie mogą wziąć udział osoby zarejestrowane na forum internetowym BAM.  Koszt uczestnictwa w imprezie, warunki zakwaterowania oraz wyżywienia uczestników ustalone zostaną na forum BAM. Ilość miejsc jest ograniczona.

5. Rajd na orientację stanowi odrębną część imprezy
 

Program imprezy sportowo-turystycznej „Serockie pożegnanie motocyklowego lata z BAM

Piątek - 21 września 2012 r.
17.00-22.00 rejestrowanie, zakwaterowanie Banitów oraz przydzielenie numerów startowych
Sobota - 22 września 2012 r.
8.00-9.00 - rejestrowanie, zakwaterowanie Banitów oraz przydzielenie numerów startowych
9.00-10.00  -  wydawanie map z trasą przejazdu oraz kart kontrolnych - wyjazd na trasę rajdu.
9.00-10.00 -  rejestrowanie,  oraz przydzielenie numerów startowych innych uczestników imprezy – wyjazd na trasę rajdu.
10.00-17.00 - rajd na orientację: Serock – Jabłonna- Modlin-Serock- Wyszków- Radzymin-Serock.
15.00-17.00 - zjazd uczestników z trasy rajdu na serocki rynek.
17.00 -17.50 -  czas wolony, indywidualne zwiedzanie Serocka
17.50 – 18.50 – ogłoszenie wyników konkursowych i wręczenie nagród
18.50 - 19.00 – pożegnanie uczestników rajdu, rudna honorowa wokół rynku.
19.00-19.20 - zjazd do miejsca zakwaterowania uczestników imprezy
20.00-    – ognisko integracyjne.

Niedziela 23 września 2012 r.
10.00 – wyjazd do Twierdzy Modlin
10.30-13.00 - zwiedzanie twierdzy, obiad – dla chętnych w miejscowym „lokalu” (polecamy pierożki)
13.00 – pożegnanie uczestników imprezy

 

REGULAMIN RAJDU NA ORIENTACJĘ
I. Cel imprezy:
1. Promocja miasta i gminy Serock
2. Popularyzacja turystyki motocyklowej
II. Organizator: „Banici Azjatyckich Motocykli”
III. Termin: 22 września 2012
IV. Miejsce: region Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego

V. Zasady i warunki uczestnictwa:
1. W rajdzie mogą brać osoby, które zgłoszą u organizatora chęć wzięcia w nim udziału do godz.10.00 w dniu startu.
2. Udział w rajdzie jest bezpłatny.
3. Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własny koszt.
4. Uczestnicy winni posiadać przy sobie dokument tożsamości.
5. Osoby poniżej 18 roku życia muszą przedstawić pisemną zgodę prawnego opiekuna na udział w rajdzie.
6. Zgłaszający się wypełniają formularz oświadczenia będący jednocześnie kartą startową uczestnika rajdu.
7. Po zarejestrowaniu uczestnika, nadawany jest mu numer startowy wraz z kartą kontrolną.
8. Numer startowy przypisany jest do jednego motocykla
9. Rajd odbywa się po drogach publicznych, które nie będą specjalnie oznaczone i nie będzie zamknięcia ruchu dla pojazdów nieuczestniczących w rajdzie.
10. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
11. Uczestnicy rajdu zobowiązani są do przestrzegania zarządzeń organizatorów i osób z nim współpracujących.
12. Uczestnicy startują w rajdzie na własną odpowiedzialność.

VI. Przebieg rajdu
1. Uczestnicy rajdu mają za zadanie odnalezienie naniesionych na mapę topograficzną punktów kontrolnych.
2. Potwierdzeniem odnalezienia punktu kontrolnego jest odbicie właściwej pieczęci, uzyskanie lub dokonanie właściwego wpisu w karcie kontrolnej.
3. Na punktach kontrolnych będą zadawane 3 pytania ze znajomości regionu oraz jego historii (w szczególności Serocka), ze znajomości przepisów o ruchu drogowym, udzielenia pierwszej pomocy ofiarom wypadku, podstawowych wiadomości z eksploatacji i budowy motocykla itp.
4. Zwycięzcą rajdu zostanie osoba lub załoga motocykla, która uzyska największą ilość punktów.
5. Zamknięcie rajdu nastąpi o godz. 16.30
6. Wręczenie nagród odbędzie się o godz. 17.00
7. Osoby, które przekroczą limit czasowy nie będą sklasyfikowane.

VII. Postanowienia końcowe.
1 Dane osobowe uczestników podlegają ochronie przez ustawę o ochronie danych osobowych. Organizator gromadzi dane osobowe uczestników rajdu tylko do celów rajdu i nie udostępnia ich osobom trzecim.
2 Uczestnik rajdu zgłaszając się, zgadza się na wykorzystanie jego danych osobowych oraz wizerunku do celów rajdu.
3 Uczestnicy ponoszą odpowiedzialność prawną za wszystkie wyrządzone przez siebie szkody.
4 Organizatorzy rajdu i wszystkie osoby nimi współpracujące nie ponoszą odpowiedzialności względem uczestników za szkody, które wystąpią przed
i w trakcie rajdu.
5 Organizator zastrzega sobie prawo do uzasadnionych zmian dotyczących przebiegu rajdu, do interpretacji oraz zmian niniejszego regulaminu.

 

Organizator Zlotu "Banitów Azjatyckich Motocyklistów"


 

 

 

 

 

  • -
  • -
  • -

Porozumienia sierpniowe

Porozumienia sierpniowe były przełomem w procesie odzyskiwania pełnej suwerenności przez Polaków. Poprzedzone strajkami, determinacją - stały się symbolicznym początkiem ostatniej prostej ku wolności.

Uwaga przedsiębiorcy

Przypominamy, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - prowadzonej przez Ministra Gospodarki są bezpłatne.

Boiska już otwarte

Nowa Wieś zyskała nowoczesny obiekt rekreacyjno-sportowy. Podczas oficjalnego otwarcia 1 września było uroczyste przecinanie symbolicznej wstęgi oraz pierwsze rozgrywki sportowe.

Posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich - tym razem w Serocku

Na terenie gminy Serock, 31.08. br. odbyło się posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich, podczas którego członkowie Zarządu ZMP zapoznali się z samorządowym, roboczym projektem zmian w ustawie o systemie oświaty i ustawie Karta Nauczyciela oraz wstępnie omówili propozycje zmian w postępowaniu sądowo-administracyjnym.

Kombatanci przypłynęli do Serocka

Kombatanci z terenu Powiatu Legionowskiego spotkali się 3 września na Dniu Weterana, uroczystości zorganizowanej już po raz 10. Po uroczystej mszy św., w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Legionowie, w której wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Legionowa, kilkudziesięciu członków związków kombatanckich wybrało się w rejs statkiem do Serocka. Na serockim rynku spotkali się oni z burmistrzem, Sylwestrem Sokolnickim, który uczestniczył w nadaniu odznaczeń zasłużonym działaczom Koła Powiatowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Legionowie. Na zakończenie goście odśpiewali Rotę i złożyli pod tablicą pamiątkową na ratuszu, wiązankę ku czci osób poległych na frontach II Wojny Światowej. 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Gotowość Serocka w sytuacji zagrożenia naturalnego

W środę, 12 września, w serockim ratuszu odbyło się robocze spotkanie dotyczące przygotowania gminy do przeciwdziałania zagrożeniom naturalnym, w oparciu o doświadczenia ostatnich pięciu lat.

III Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw Józefów 2012

15 września odbył się III Festiwal Aktywności Kulturalnej i Społecznej Sołectw, którego organizatorem jest Lokalna Grupa Działania Partnerstwa Zalewu Zegrzyńskiego. Współorganizatorami konkursu są Starostwo Powiatowe w Legionowie oraz gminy Dąbrówka, Jabłonna, Nieporęt, Radzymin, Serock, Somianka i Wieliszew. Gospodarzem tegorocznej imprezy było sołectwo Józefów z gminy Nieporęt – ubiegłoroczny zwycięzca festiwalu. Teren udostępniła Szkoła Podstawowa im.Wandy Chotomskiej. W konkursie brało udział 6 sołectw:  Skrzeszew, Dąbrowa Chotomowska, Dąbrówka, Stanisławów Drugi, Jackowo Górne i Borowa Góra, reprezentująca gminę Serock.
Prezentacje poszczególnych sołectw odbywały się na scenie oraz na stoisku.
3-osobowe kapituły oceniały prezentację stoiska; smaki i kuchnię regionalną oraz występ sceniczny.  Przez cały czas trwania imprezy głosowała również publiczność.
III Festiwal Sołectw odwiedziło wielu szacownych gości, wśród których znaleźli się Krzysztof Król - Doradca Prezydenta RP ds. społeczeństwa informacyjnego oraz edukacji publicznej, Zenon Durka - poseł na Sejm RP, Artur Pozorek -Pełnomocnik Marszałka Województwa, Renata Zielińska - Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Izabela Siander - Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu legionowskiego.
W kategorii „prezentacja stoiska” I miejsce zajęła Borowa Góra. Nagrodę - puchar oraz 3000 zł odebrała sołtys p. Stanisława Wroniak, oprócz tego sołectwo Borowa Góra zajęło dwa trzecie miejsca w kategoriach – występ sceniczny oraz smaki, kuchnia regionalna. Najwyższą liczbę punktów uzyskało sołectwo Skrzeszew – w przyszłym roku gospodarzem imprezy będzie gmina Wieliszew.


Referat Komunikacji Społecznej

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Święto Darów Ziemi, Wola Kiełpińska 2012

Ileż to pracy i modlitwy w uprawę roli włożyć trzeba, żeby mieć na stole, na białym obrusie świeży bochen chleba.
W każdym bochnie chleba tkwi ziarnko zboża, okruch soli, kropla wody, praca rąk człowieka i dobroć Boża”. F. Rak „Praca”

Rejsowy Piknik Rodzin Zastępczych odbył się w Serocku

Ponad 200 uczestników V Pikniku Rodzin Zastępczych wypłynęło, 15 września z serockiego molo, na statkach "Zefir" i "Jagodowy Ryś". Był to niezapomniany rejs po Jeziorze Zegrzyńskim, zorganizowany przez PCPR w Legionowie, na którym można było poznać smak żeglarskiego życia i z bliska podziwiać krajobraz wokół jeziora.
Oficjalnego powitania uczestników rejsu dokonali: jako gospodarz - zastępca burmistrza Miasta i Gminy Serock, Józef Zając, starosta Powiatu Legionowskiego, Jan Grabiec oraz dyrektor PCPR,  Anna Kaczmarek. Zanim wyruszono w daleki rejs ratownicy legionowskiego WOPR-u zademonstrowali swoje umiejętności niesienia pomocy w razie wypadku oraz zwrócili uwagę na zasady bezpiecznego zachowania się w wodzie.
Wodna podróż odbyła się bez żadnych nieoczekiwanych niespodzianek. Ciekawostki i informacje o okolicznych miejscowościach przekazywał uczestnikom Piotr Kijak przedstawiciel stowarzyszenia „Nasze Zegrze”.

Żródło PCPR

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Miłość na medal

Jubileusz 50 rocznicy zawarcia związku małżeńskiego to popularnie zwane złote gody. W tym roku wspólnie świętowało jedenaście złotych par.

Zlot "Banitów Azjatyckich Motocykli" na pożegnanie lata

W dniach 21 - 23 września na terenie gminy Serock odbyła się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Sylwestra Sokolnickiego, impreza sportowo turystyczna "Serockie pożegnanie lata z Banitami Azjatyckich Motocykli". Banici tworzą zrzeszenie około stu miłośników azjatyckich motocykli. Należą do niego ludzie w różnym wieku, z różnych regionów Polski. Łączy ich pragnienie spędzania wolnego czasu w sposób czynny i poznawania uroków naszej Ojczyzny. 
Na sobotnim spotkaniu przed serockim ratuszem, zastępca burmistrza Józef Zając, przyjął zmotoryzowanych gości, którym opowiedział o ciekawostkach związanych z miastem i gminą. Banici dziękując za przyjęcie i gościnę grupy zapewniali, że wszystkim biorącym udział w rajdzie, podobał się zarówno pomysł imprezy jak i okolice Jeziora Zegrzyńskiego ( motocyklowi banici przyjechali z całej Polski - od Szczecina po Wielkopolskę). Cieszyli się z odwiedzin miejscowych motocyklistów w Ośrodku w Wypoczynku Letniego w Jadwisinie i zainteresowania miejscowych dzieci, które oglądały i  za zgodą właścicieli maszyn siadały na motory.
Na zakończenie spotkania zastępca burmistrza wręczył nagrody uczestnikom rajdu. Zwycięzcą został Wojtek, mieszkaniec Modlina, który o rajdzie dowiedział się dzięki informacjom na stronie www.serock.pl, 2 miejsce zdobył  Sylwek (Raven z BAM – Kielce), a 3 miejsce -  Agnieszka i Tomek (Aga i Dittos z BAM - Tomaszów Mazowiecki).
Serock okazał się wymarzonym miejscem na motocyklowe spotkanie, pozostaje więc mieć nadzieję, że tak będzie w przyszłym roku a motocyklowa impreza wpisze się w kalendarz wydarzeń Serocka.

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

5 Wrześniowy Rajd Pamięci

W tegorocznym Rajdzie Pamięci wzięło udział 90 piechurów, którzy pokonali trasę z Zegrza do Serocka.

Napoleon i sport

Modernizacja Stadionu Miejskiego w Serocku nie była prostym przedsięwzięciem, ze względu na obwarowania konserwatora zabytków, które obejmowały teren istniejącego już stadionu i musiały zostać uwzględnione przy realizacji modernizacji tegoż.

Spartakiada Młodzieży

Spartakiada z udziałem młodzieży z serockich szkół była pierwszą oficjalną sportową imprezą na otwartym po modernizacji stadionie miejskim w Serocku.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Obchodzony 1 października Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 r. To symboliczna próba zwrócenia uwagi na problemy grupy społecznej, która osiągnęła niezwykłą wręcz dynamikę.

Zaproszenie na festyn rodzinny - 07.10.2012r

W dniu 7 października 2012 r. w godz. 12.00 - 17. 00 na terenie Integracyjnego Centrum Opieki Wychowania Terapii w Serocku ul. Wyzwolenia 31 odbędzie się festyn rodzinny.

W programie:

11.00 - uroczysta msza św w kościele parafialnym w Serocku

12.00 -17.00 - impreza plenerowa w Integracyjnym Centrum Opieki, Wychowania, Terapii, Serock, ul. Wyzwolenia 31

Przewidywane są liczne atrakcje kulturalne i kulinarne.

Dochód z imprezy przeznaczony będzie w całości na działalność statutową TPD

Obwieszczenia dotyczące budowy gazociagu relacji Rembelszczyzna - Gustorzyn

Obwieszczenie dotyczące decyzji zezwalającej na usunięcie drzew i krzewów z terenu inwestycji pn. budowa gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Rembelszczyzna - Gustorzyn.

Uwaga, zmiany w Pilotażowej Komunikacji Lokalnej

Z dniem 15 października 2012 r. zostanie zmieniony rozkład jazdy PKL, a także zostanie uruchomiona dodatkowa linia obejmująca swym zasięgiem miejscowości: Wierzbica, Łacha,Gąsiorowo.

Rozkład jazdy obowiązujący od 15.10.2012 r.- tutaj

  • -

Prezydent Litwy odwiedziła serockie stoisko na Jesiennym Jarmarku w litewskiej Ignalinie

Na zaproszenie Bronisa  Rope, mera Ignaliny – litewskiego miasta i regionu, z którym Serock współpracuje już 13 lat – uczestniczyliśmy w tradycyjnym „Jesiennym Jarmarku Rękodzieła i Plonów”. Ignalińskie święto swym charakterem przypomina nasze Święto Darów Ziemi, organizowane co roku w Woli Kiełpińskiej. W Ignalinie jest to dzień, w którym królują przedstawiciele 10 wybranych sołectw. Pokazują oni swoje  rzemieślniczo - rolnicze plony i specyficzne dla reprezentowanego  terenu formy działalności. Na placu przed ratuszem, gdzie uroczyście odbywał się jarmark, Serock również miał swoje stoisko promocyjne.
W związku z trwającą właśnie na Litwie kampanią wyborczą, na zaproszenie mera, do Ignaliny przybyła Dalia Grybauskaite, Prezydent Litwy. Jej obecność uświetniła  dożynkowe uroczystości  w naszym partnerskim mieście. Pani Prezydent znalazła również chwilę na spotkanie przy serockim stoisku, gdzie po krótkiej rozmowie z burmistrzem Miasta i Gminy Serock, Sylwestrem Sokolnickim, przyjęła z jego rąk pamiątkową książkę.
Serockie  stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno Litwinów - rozmawiających z nami po rosyjsku, jak i osób mających polskie korzenie, które z radością mówiły po polsku. Wielu naszych gości wspominało swój pobyt w Serocku, inni interesowali się tym skąd przybyliśmy i co łączy Serock z Ignaliną. Wszyscy, po zaopatrzeniu się w serockie materiały i gadżety promocyjne, częstowali się  chętnie polskim jadłem, owocami, wypiekami  i słodyczami.
Gdy jarmarkowe prezentacje dobiegły końca, w pochodzie prowadzonym przez trębaczy, w towarzystwie Ignalińskich władz i wielu gości, wyruszyliśmy na otwarcie Muzeum Regionalnego w Ignalinie. Po uroczystym przecięciu wstęgi i okolicznościowych przemówieniach, mieszkańcy Ignaliny  wręczali dary dla muzeum. Przynieśli np.: stare narty, kubraczek z baraniej skóry, tkane dywaniki, kamień młyński. My podarowaliśmy kopię zapinki do włosów, pochodzącej z terenu Litwy, znalezionej w czasie badań archeologicznych na średniowiecznym, serockim grodzisku ”Barbarka”. Podziwialiśmy aranżację wnętrz oraz zgromadzone eksponaty i  stare dokumenty, z których spora część jest polskojęzyczna.

Dziękujemy za gościnę.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Batik – sztuka woskiem pisana

W dniach 18.10 – 07.11 w serockim ratuszu odbędzie się wystawa prac Marty Staszczyk - "Batik w ratuszu".  Marta Staszczyk maluje od dziesięciu lat. Jej przygoda ze sztuką zaczęła się od książki, której autorem był Jerzy Wolff – „Dziwny świat współczesnych prymitywów”. Często zaglądała do tej publikacji, podziwiając sztukę o której ciekawie gawędził autor. Artystka traktuje malowanie poważnie, jednak zwraca uwagę na to, że są to działania bardzo spontaniczne i radosne tak jak nieskrępowana niczym zabawa dziecka. Pani Marta pracuje z grupką zapaleńców z Magazynu Sztuk. Ponieważ chętnie eksperymentuje, zainteresowała się batikem. Kolorowe, barwne plamy, abstrakcyjne kompozycje duże formaty - to jest właśnie sztuka woskiem pisana.
Batik należy do grupy tak zwanych rezerważowych lub pośrednich technik barwienia tkanin. Ich ogólna zasada polega na tym, iż wybrane fragmenty tkaniny przed rozpoczęciem procesu barwienia są osłonięte tak, aby nie dopuścić do nich barwnika. Różnorodne materiały i substancje stosowane do osłony tkanin noszą nazwę rezerważu. W wyniku barwienia tą metodą, powstaje jasny wzór, na ciemniejszym zabarwionym tle. O ile malowanie można uznać za proces pozytywny-motywy powstają na płótnie w wyniku bezpośredniego nałożenia farby, o tyle rezerważowy sposób dekoracji tkanin jest procesem negatywnym, ponieważ wzór powstaje w tych miejscach, które były osłonięte. Tkaninę lub jej włókna można osłaniać na wiele sposobów-poprzez owiązywanie, ciasne składanie, nakładanie sztywnych osłon, zawiązywanie supłów lub też nanoszenie płynnych substancji, które na ich powierzchni twardnieją, tworząc nieprzepuszczalną powłokę''. Technika ta znana jest od ponad dwóch tysięcy lat. w krajach Azji i Afryki. Za ojczyznę batiku uznaje się Jawę, gdzie zyskał rangę głównej dziedziny sztuk plastycznych. Indonezyjskie słowo "batik" oznacza zarówno technikę barwienia płynnym woskiem, jak również tkaninę wykonaną tym sposobem. Końcowym etapem procesu batikowania jest usunięcie wosku z tkaniny. Wykonuje się to przez wyprasowanie wosku gorącym żelazkiem. Batik jest zawsze trochę niespodzianką, nigdy do końca nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy. Może nas czasami mile zaskoczyć, a może też rozczarować.
Zapraszamy do ratusza, gdzie można obejrzeć batikowe dzieła sztuki Marty Staszczyk.

Referat Komunikacji Społecznej

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Informacja dla sprzedawców

Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, że w dniach 27.10.2012 – 31.10.201 2r. istnieje możliwość prowadzenia handlu na parkingu przyległym do cmentarza w Serocku. Od zajmowanej powierzchni będzie pobierana opłata w wysokości 4 zł za 1m2.

Roboty na drodze krajowej nr 62 Serock – Dębe

W wyniku ciągłych monitów ze strony władz Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, Rejon Drogowy GDDKiA w Bożej Woli przystąpił do wykonania zaniechanych prac związanych z porządkowaniem pasa drogowego drogi krajowej Nr 62 na odcinku Serock – Dębe. Prace rozpoczęto od węzła drogowego na obwodnicy miasta w kierunku miejscowości Dębe i już dziś widać ich efekty. Wycinka krzaków oraz wykonanie pielęgnacji istniejącego drzewostanu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz estetyki wyglądu drogi krajowej na terenie naszej gminy.

 

 

  • -
  • -

W przygotowaniu do rewolucji śmieciowej

Rada Miejska w Serocku uchwaliła pierwsze regulacje związane ze zmianami w systemie gospodarki odpadami, które wejdą w życie z dniem 1 lipca 2013.

Mniej czadu - apel wojewody mazowieckiego

Czad, zwany cichym zabójcą, największe żniwo zbiera w sezonie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewamy nasze domy i mieszkania. Warto pamiętać o kliku podstawowych zasadach, aby zmniejszyć znacznie ryzyko zatrucia i śmierci.

Rozbiegany Serock, czyli X Bieg Niepodległości, I Serocka Dycha i I Serocka Piątka razem wzięte

Niedzielne południe, 4 listopada 2012 r. Serocki rynek opanowany przez biegaczy. Rejestrują się, odbierają numery startowe w biurze zawodów, oglądają jeszcze raz trasy dystansów i rozgrzewają się w oczekiwaniu na start. Deszcz przegnany, słońce wychodzi zza chmur. Mnóstwo zawodników w różnym wieku, z różną kondycją, ale w świetnych humorach. Mnóstwo kibiców, którzy chcą wspierać nie tylko swoich bliskich czy znajomych, ale wszystkich, którzy tego dnia spróbują swoich sił w bieganiu.
Przed bramą startową pojawiają się kolejne zawodniczki i zawodnicy. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, członkowie klubów i stowarzyszeń sportowych, zawodnicy indywidualni z Serocka, jego okolic i całego kraju. Dystanse wydłużają się wraz z wiekiem startujących. Młodsi biegną 1 lub 2 okrążenia wokół rynku, starsi zbiegają ul. Zdrojową nad Jezioro Zegrzyńskie, by następnie, po 200 metrach stromego podbiegu ul. Brukową, dotrzeć - wśród okrzyków dopingu i gratulacji, nie tylko dla zwycięzców - do mety na rynku. Tu dekorowani są - na bieżąco - medalami i odbierają pamiątkowe koszulki i słodycze.
Tradycyjnie stratują też przedszkolaki, asekurowane i wspierane najczęściej przez starsze rodzeństwo lub kolegów, rodziców czy dziadków. Następnie biegną różnowiekowe teamy rodzinne w trudnych do przewidzenia konfiguracjach, np.: tata z dzieckiem w wózku, ciocia z siostrzenicą, mama z córką, mama z synkiem itp. Na wszystkich czekają na mecie medale, pluszaki, i słodycze.
Wszyscy sportowcy, po wysiłku, dostają ciepły posiłek i napoje.

X Bieg Niepodległości, to już serocka tradycja, ale warto ją wzbogacać zgodnie z duchem czasu, stąd po raz pierwszy w programie zawodów marsz Nordic - Walking Na pokonanie 5 kilometrowego dystansu zawodnicy mają limit 50 minut. Idą szybko z uśmiechem, bo na mecie czekają żony, mężowie, dzieci, a nawet wnuki. Na sportowej scenie Serocka pojawia się wśród zawodników duża grupa roześmianych pań w koszulkach z napisem „Chudnijmy razem”- brawo!

Miło patrzeć, gdy na rynku cieszą się ze zwycięstwa całe sportowe rodziny, będące żywym przykładem - propagowanego w czasie zawodów - aktywnego, zdrowego trybu życia. Zwycięzcami tutaj są wszyscy uczestnicy biegów, nie ma zwyciężonych!


Jubileuszowy, X Bieg Niepodległosci jest też dobrym momentem do inauguracji I Serockiej Dychy dla mężczyzn oraz I Serockiej Piątki dla kobiet. 147 panów i 31 pań wybiega na trasę prowadzącą w ogromnej części bulwarem Nadnarwiańskim i ul. Rybaki w jesiennej scenerii Jeziora Zegrzyńskiego. Jedni biegną po zwycięstwo, inni chcą pokazać sobie samym, że potrafią, że dadzą radę. Ostatni zawodnicy przybiegają po 1 godz. i 13 minutach, mieszcząc się w limicie czasu.
Na zakończenie imprezy - już przy świetle latarni - burmistrz, Sylwester Sokolnick, wręcza puchary zwycięzcom "piątki" i "dychy" oraz Serockim Championom, a poproszona o pomoc dziewczynka losuje numery startowe, których posiadacze dostają nagrody ufundowane przez licznych sponsorów.


Warto podkreślić, że w serockich biegach "na dychę" i "na piątkę" wzięło udział wielu znanych, utytułowanych biegaczy: Tadeusz Dziekoński - były Mistrz Świata w Ultramaratonie (na 100 km) w kategorii wiekowej M 60, Agnieszka Malinowska-Sypek – tegoroczna 3 pozycja w Ultramaratonie w Krynicy Górskiej, Adam Stanisław Olbryś mający za sobą np. 136 maratonów i 109 półmaratonów, Irina Hulanicka, Henryk Kuciejczyk oraz zwyciężczyni tegorocznej I Serockiej Piątki, Martyna Konarzewska i zwycięzca I Serockiej Dychy - Radosław Kłeczek.

Organizatorami tej sportowej imprezy, o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Serock, byli Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku oraz grupa Serock Biega.

Sponsorzy Imprezy- TUTAJ

 

Wyniki X Biegu Niepodległości

Bieg dzieci i młodzieży:

Bieg chłopców (2005-2003) 55 chłopców

  1. Kamil Wieciński
  2. Jeremi Michalak
  3. Kuba Dąbrowski

Bieg dziewcząt (2005-2003) 38 dziewcząt

  1. Zuzanna Derlacz
  2. Barbara Juśkiewicz
  3. Paulina Żak

Bieg chłopców (2002-2000)  81 chłopców

  1. Radosław Gąsiorowski
  2. Jan Kubacki
  3. Jakub Gawlik

Bieg dziewcząt (2002-2000) 112 dziewcząt

  1. Agnieszka Juśkiewicz
  2. Marta Chudorlińska
  3. Małgorzata Pełka

Bieg chłopców (1999-1997) 62 chłopców

  1. Marcin Pachulski
  2. Tomasz Zając
  3. Karol Malinowski

Bieg dziewcząt (1999-1997) 41 dziewcząt

  1. Adrianna Kłosowska
  2. Edyta Ostaszewska
  3. Katarzyna Wojdasiewicz

Bieg chłopców (1996-1994) 18 chłopców

  1. Radosław Sikora
  2. Tomasz Cieślik
  3. Artur Wodzyński

Bieg dziewcząt (1996-1994) 5 dziewcząt

  1. Patrycja Mulkityn
  2. Karolina Rozbicka
  3. Izabela Gołdych

Biegi nie klasyfikowane: Marsz Nordic – Walking, Bieg Przedszkolaka oraz Bieg Rodziny

Bieg OpenI SEROCKA DYCHA

Mężczyźni 147 mężczyzn

  1. Radosław Kłeczek
  2. Krzysztof Żebrowski
  3. Artur Jabłoński

 Serocki Champion

Seniorzy 18 - 34 lata

  1. Tomasz Grzybowski
  2. Konrad Brodnicki
  3. Rafał Piejko

Oldboje 35 – 44 lata

  1. Tomasz Rachwalik
  2. Rafał Gliwa
  3. Dariusz Urbaniak

Weterani 45 i starsi

  1. Stanisław Olbryś
  2. Janusz Grzybowski
  3. Piotr Drzewiecki

Bieg Open - I SEROCKA PIĄTKA

Kobiety  31 kobiet

  1. Martyna Konarzewska
  2. Ewa Chreścionko
  3. Małgorzata Szadura

Serocki Champion

Młodziczki

  1. Agnieszka Wardak

Juniorki

  1. Renata Mulik
  2. Agnieszka Polny – Prus

Seniorki

  1. Joanna Folwarska

Szczegóły na www.datasport.pl

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Niepodległościowe świętowanie w Serocku

Uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Serocku – zainaugurowane, 4 listopada, X Biegiem Niepodległości - rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku, która odbyła się 10 listopada. Spotkanie to, poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, stało się okazją do uhonorowania osób, które swą pracą społecznikowską na rzecz wspólnoty lokalnej, działaniami w dziedzinie kultury i sportu, czy też realizacją życiowej pasji, zasłużyły sobie na podziękowanie ze strony władz samorządowych. Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Artur Borkowski i Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Sylwester Sokolnicki, odznaczyli medalem „Za Zasługi dla Miasta i Gminy Serock” Stanisława Witolda Bieniasa, artystę - malarza, od wielu lat zamieszkującego w naszej gminie i uwieczniającego jej krajobrazy, zabytki i ludzi na swoich obrazach. Wyróżnienia i pamiątkowe statuetki otrzymali: Joanna Folwarska, Karolina Szczęsna, Elżbieta Kurowska-Żydak, Monika Krajewska, Małgorzata Król, Agata Maruszak, Robert Osowski, Stefan Woźniak, Leszek Wierzbowski, Leszek Błachnio, Tadeusz Kowalewski, Przemysław Leontiew. List z podziękowaniami wręczono księdzu dr Remigiuszowi Stacherskiemu, proboszczowi Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Popowie, za posługę duszpasterską oraz społecznikowską działalność w środowisku parafian gmin: Serock i Somianka. Po uroczystej sesji zaproszeni goście, wśród których byli między innymi przedstawiciele władz i Rady Powiatu Legionowskiego, wojska, policji, duchowieństwa, mieli okazję obejrzeć na rynku okolicznościową wystawę pt.„ Wolność, granice, szacunek” (zapraszamy do 28.11.2012)

W niedzielę, 11 listopada, odbyła się patriotyczna w msza św. w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych CSŁiI w Zegrzu, Gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu gminy. Po mszy św. na serockim rynku, gdzie zebrało się mnóstwo mieszkańców i gości, poczty sztandarowe i kompania honorowa CSŁiI w Zegrzu, odbywały się pozostałe uroczystości zaplanowane z okazji Święta Niepodległości. Po okolicznościowych przemówieniach, apelu poległych i salwie honorowej, reprezentacje różnych środowisk złożyły kwiaty przed tablicą pamiątkowa na ścianie ratusza. Uroczystość zakończyły podziękowania burmistrza, Sylwestra Sokolnickiego, skierowane do uczestników uroczystości  i zaproszenie na „Żywą lekcję historii” - przygotowaną na rynku przez Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie. W ramach lekcji można było obejrzeć zabytkowe  uzbrojenie, ekwipunek żołnierski, dokumenty i zdjęcia, kolekcję orzełków i amunicji. Można było również skorzystać z przejażdżki karetką frontową, usłyszeć wybuch armaty, wycelować z karabinu i zjeść pyszną grochówkę z kuchni polowej.

Referat Komunikacji Społecznej

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

„Wolność, granice, moc, szacunek” na serockim rynku

Na rynku w Serocku można podziwiać wystawę zatytułowaną „Wolność, granice, moc, szacunek”. Nazwa wystawy pochodzi od słów, które nad trumną Marszałka wygłosił w 1935 roku prezydent Ignacy Mościcki ” Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek.”
Ekspozycja jest własnością Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gościła już w wielu polskich miastach, w Serocku pozostanie do 28 listopada. Zapraszamy!

Referat Komunikacji Społecznej

  • -
  • -
  • -
  • -

„Władysław Stefan Sebyła. Ukryta prawda”. Wystawa ilustracji Pauliny Weber

W serockim ratuszu od 27 listopada do 14 grudnia można oglądać wystawę prac Pauliny Weber ilustrujących poezję Władysława Sebyły. Rok 2012 został ustanowiony na Mazowszu przez Sejmik Województwa Mazowieckiego rokiem poety Władysława Sebyły. W 2012 roku przypada 110  rocznica jego urodzin. 
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki podjęło się wydania publikacji pt: „Władysław Stefan Sebyła. Ukryta prawda”, która jest pełną monografią twórczości poety. Materiał do tomiku wierszy został przygotowany i opracowany przez Władysława Szeląga. Jednocześnie artystka Paulina Weber wykonała 16 ilustracji zamieszczonych w publikacji. Ilustracje te zostały wydrukowane w formie planszowej wystawy. Przyjęta forma realizacji – połączenie wystawy z promocją twórczości Władysława Sebyły w postaci wydanego ilustrowanego tomiku wierszy, ma na celu w atrakcyjnej formie zachęcić publiczność do poznania dorobku związanego z Mazowszem poety. Projekt wpisuje się w szeroko rozumiane działania oświatowe mające na celu upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości polskiego dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem regionu Mazowsza.


Władysław Stefan Sebyła urodził się 6 lutego 1902 r. w Kłobucku. Jego dzieciństwo po śmierci matki (1906) można nazwać „okresem pełnym smutku”. Jako młody człowiek brał udział w I Powstaniu Śląskim a także bronił Ojczyzny podczas bolszewickiego najazdu w 1920 roku. W czasie studiów należał do grupy literackiej Złocień”, w 1927 roku wydał swój pierwszy zbiór wierszy „Modlitwa”. W latach 1929 – 1931 był redaktorem naczelnym pisma „Kwadryga”, w którym walczył o nowy wymiar literatury. W 1930 r. ukazał się tomik wierszy poety „Pieśni szczurołapa”. Ostatnie dni życia poety do 1990 roku były owiane tajemnicą. Dzięki odtajnieniu dokumentów radzieckich, zaczęła wypływać prawda o śmierci podporucznika rezerwy Władysława Sebyły. Został zamordowany wiosną 1940 roku w Charkowie, jako jeden z 3168 jeńców.
Do najważniejszych dzieł poety należą : „Cztery wiersze o wojnie”, „Pieśn szczurołapa”, „Ryby na piasku”, „Młyny.Sonata nieludzka”, Fraszki” i in.

Referat Komunikacji Społecznej

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

Bezpłatna infolinia Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich uruchomiło specjalną, bezpłatną Infolinię Obywatelską Rzecznika Praw Obywatelskich, która działa pod numerem 800 676 676. Osoby z całej Polski mogą połaczyć sie zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych wszystkich sieci.

Łącząc się z infolinią kazdy obywatel może uzyskać podstawowe informacje o prawach człowieka i kompetencjach RPO. Tą drogą można równiez dowiedziec się wszystkiego o prawie antydysryminacyjny. jeżeli problem nie jest związany z kompetencjami RPO, pracownicy infolinii starają się udzielić informacji - gdzie można się z daną sprawą zwrócić by uzyskać pomoc. Telefon obsługuja doświadczeni prawnicy - pracownicy Wydziału Przyjęć Interesantów Biura RPO.

Bezpłatny telefon - Infolinia Obywatelska RPO  800 676 676 jest czynny:

Poniedziałek - 10.00 - 18.00

Wtorek - Piątek - 8.00 - 16.00

Od 30 listopada - zmiany na stronie www.serock.pl

Od 30 listopada 2012 adres www.serock.pl będzie przekierowywał internautów na stronę zbierającą, tzw. agregującą, na której będą widoczne ważniejsze informacje Miasta i Gminy Serock. Wiadomości te będą zamieszczane przez poszczególne jednostki organizacyjne Urzędu Miasta i Gminy Serock Stąd internauta będzie miał dostęp do stron poszczególnych jednostek, które pozostają w niezmienionej formie. 

Bezpośredni adres do strony Urzędu Miasta i Gminy Serock  - www.miasto.serock.pl

Referat Komunikacji Społecznej

Oddaj krew - zostań krewniakiem Wiktorii

22-26 listopada - Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK

26 listopada 2012 r. na terenie zegrzyńskiego Centrum odbył się pobór krwi zorganizowany przez Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża  przy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI).
Do tego szczytnego celu zgłosiło się około 70 osób. Wśród nich byli żołnierze służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, żołnierze zawodowi i pracownicy wojska zegrzyńskiego Centrum oraz 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, a także mieszkańcy powiatu serockiego. Łącznie 56 dawców oddało ponad 25 litrów krwi. Pobór tego bezcennego daru życia odbył się przy współpracy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie pod nadzorem doktora Piotra Fałkowskiego. 24 listopada w Legionowie przy Urzędzie Miasta zorganizowany został kolejny pobór krwi przez Oddział Rejonowy i Rejonową Radę Honorowych Dawców Krwi  Polskiego Czerwonego Krzyża. Chętnych do oddania krwi było około  80  osób. Pobór tego życiodajnego płynu został zorganizowany przy współpracy z  Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w  Warszawie oraz  Oddziałem  Terenowym  w  Nowym  Dworze Mazowieckim, którego kierowniczką jest Pani Renata Pałka. Tym razem 50  osób  oddało  prawie 23 litry krwi. 
Były to kolejne akcje wcześniej zaplanowane przez Oddział Rejonowy i Rejonową Radę HDK PCK w Legionowie. W związku z apelem rodzin, chorych osób z Legionowa i Serocka krew była oddawana dla chorej Wiktorii,  Łukasza,  Grzegorza  z  naszego  powiatu,  a także dla  Henryka z Kłodzka. Odpowiedź  społeczeństwa  na  apel  rodzin  przeszła  nasze  najśmielsze oczekiwania. W związku z tym zostanie  zorganizowana dodatkowa akcja poboru krwi 17 grudnia 2012 r.  w godz. 9.30 – 13.30 w Serocku przy Urzędzie Miasta. Już dziś serdecznie zapraszamy chętnych do podzielenia się cząstką siebie.
Krew ma ogromne  znaczenie  w  funkcjonowaniu naszego organizmu. O tym jak jest cenna  przekonali się  ci,  którzy z powodu choroby czy wypadku stali się jej biorcami. Do tej pory nie  udało się w żadnym  laboratorium wyprodukować  substancji zastępującej ten cenny lek, który każdy zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu.
         Polski Czerwony Krzyż od 54. lat promuje honorowe krwiodawstwo oraz zdrowy styl życia. W Oddziale  Rejonowym  PCK  w Legionowie działa 8 Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK. Dzięki ich staraniom Rejonowe oraz Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie pozyskują rocznie ponad 500 litrów tego bezcennego leku.
Wszystkim Honorowym Dawcom Krwi oraz pracownikom publicznej służby krwi składamy serdeczne podziękowania i życzenia zdrowia, miłości, szczęścia oraz sukcesów zawodowych.

Tadeusz Kowalewski 

  • -
  • -
  • -

Sygnalizacja świetlna w Serocku – zmiany

W wyniku wybudowania obwodnicy miasta, stare odcinki dróg krajowych zastąpione przez nią, z mocy prawa utraciły dotychczasową kategorię i zostały zaliczone do kategorii drogi gminnej. Tym samym zarząd nad nimi i odpowiedzialność za utrzymanie przejęła gmina. Obecna kategoria drogi przebiegającej przez miasto i zmniejszenie natężenia ruchu pojazdów umożliwiają wprowadzenie zmian, które dawniej nie byłyby możliwe. Po wykonaniu robót związanych z porządkowaniem pasów drogowych, przyszedł czas na sprawy związane z sygnalizacją świetlną.

Wszystkich tych, którzy zgłaszają do tut. urzędu uwagi dotyczące „źle” działającej sygnalizacji świetlnej zainstalowanej na przejściu dla pieszych na ul. Pułtuskiej, informujemy, że 28.11.2012 r. wdrożony został nowy program sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przy DH Wodnik. Nowy program zakłada maksymalny czas oczekiwania na sygnał zielony przez pieszego, od momentu naciśnięcia przycisku, na poziomie 17 sekund a nie 100 sekund jak to było do tej pory. Wydłużony został również czas sygnału zielonego dla pieszych z 8 sekund do 10 sekund. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany wyjdą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

Referat Przygotowania i Realizacji Inwestycji