Rotator zdjęć

Główna treść strony Dbamy o środowisko

Dbamy o środowisko

Stronicowanie

 • Sprawdzimy odpady wystawiane przez mieszkańców

  Sprawdzimy odpady wystawiane przez mieszkańców

  2020.01.08

  Urząd Miasta i Gminy w Serocku informuje, że z dniem 7 stycznia br. Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa rozpoczął cykl kontroli funkcjonowania gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Pierwszy etap kontroli polega na sprawdzeniu, czy odpady wystawiane są przez osoby, które złożyły w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Szczegółowej weryfikacji podlegają zamieszkałe budynki nowo wybudowane. Sprawdzane jest również wywiązywanie się mieszkańców z obowiązku segregacji.

 • Harmonogram odbioru odpadów na I półrocze 2020 roku

  Harmonogram odbioru odpadów na I pół. 2020 r.

  2020.01.02

  Przedstawiamy Państwu harmonogram odbioru odpadów, dla poszczególnych miejscowości, które obowiązywać będą w I połowie 2020 roku.

   

 • Jak dbać o pupila w okresie Nowego Roku?

  Jak dbać o pupila w okresie Nowego Roku?

  2019.12.30

  Wkrótce Sylwestrowa Noc i jak co roku właściciele psów zastanawiają się, co zrobić z pupilem w najbardziej huczną noc w roku. Wystrzały fajerwerków szczególnie silnie oddziałują na psy, które wpadają w panikę, kulą się i uciekają przed hałasem, potrafią być agresywne. Musimy pomóc przetrwać tę noc zwierzakom. Kilka rad jak przygotować i pomóc zwierzakowi przetrwać Noc Sylwestrową.

   

 • Święta nie do zmarnowania

  Święta nie do zmarnowania

  2019.12.24

  W dniu 19 grudnia 2019 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbył się pokaz kulinarny pn.  „Święta nie do zmarnowania”. Warsztaty prowadziła Sylwia Majcher - ekspertka i trenerka kuchni oraz idei zero waste w mediach krajowych – m.in. Dzień Dobry TVN, Pytanie na Śniadanie, TVN24, Onet Rano, Trójka, Tok FM, autorka reportaży dla TVN24.pl, Wysokich Obcasów, Magazynu Kuchnia.

 • Zmiany w gminnym systemie gospodarowania odpadami

  Zmiany w gminnym systemie gospodarowania odpadami

  2019.11.20

  We wtorek, 13 listopada br., w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku została podpisana umowa dotycząca odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie Miasta i Gminy Serock.

 • Rozliczenie dotacji azbestowej

  Rozliczenie dotacji azbestowej

  2019.11.19

  Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa informuje, że w ramach zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umowy dotacji Nr 0306/19/OZ/D z dnia 11 września  2019 roku na zadanie pn. „Usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest z terenu miasta i gminy Serock w 2019 r.” odebrano i przekazano do unieszkodliwienia łącznie 101,706 Mg (ton) azbestu z 25 nieruchomości.

 • Sezon grzewczy w pełni

  Sezon grzewczy w pełni

  2019.11.13

  Sezon jesienny to czas, w którym w większości domów rozpoczyna się sezon grzewczy.

 • 20 października - Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

  20 października - Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

  2019.10.31

  Z okazji obchodzonego w dniu 20 października Międzynarodowego Dnia Krajobrazu – święta ustanowionego przez Radę Europy z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz w ramach realizowanego przez Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa programu edukacyjnego pn. „Serock dla zrównoważonego rozwoju” - zaprosiliśmy uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Serock na wspólny spacer edukacyjno-krajobrazowy.
  Krajobraz pełni różnorodne funkcje w życiu każdego człowieka. Stanowi środowisko życia oraz dostarcza niezbędne surowce. Trzeci Międzynarodowy Dzień Krajobrazu obchodzony był pod hasłem „Woda w krajobrazie”. Woda jest nieodłącznym elementem wielu krajobrazów. Wobec zubożania się zasobów wody i wzrostu jej znaczenia w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazów zachodzi potrzeba podejmowania działań mających na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie znaczenia wody w środowisku przyrodniczym.
  W dniach 22-25 października br. odbył się tygodniowy cykl spacerów wzdłuż malowniczego brzegu Jeziora Zegrzyńskiego - szlakiem ścieżki dydaktycznej krajoznawczo-turystycznej Serock-Jadwisin. Miejscem zbiórki był początek ścieżki dydaktycznej (koniec ulicy Rybaki), gdzie znajduje się witacz i tablica z przebiegiem ścieżki. Spacer kończył się w Rezerwacie Przyrody „Wąwóz Szaniawskiego”, w  którym uczniowie podziwiać mogli serockie pomniki przyrody. Długość trasy wynosiła ok. 2,5 km. Do udziału w spacerze zgłosili się uczniowie klasy IIIa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej oraz uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej
  im. Mikołaja Kopernika w Serocku. W sumie w spacerze wzięło udział ponad 100 osób!    
  W trakcie wędrówki poruszane były tematy dotyczące typów krajobrazu, jego zagrożeń i potrzeby ochrony, wpływu wody na krajobraz naturalny i kulturowy, roli wody w życiu człowieka, zwierząt i roślin, walorów przyrodniczych Jeziora Zegrzyńskiego oraz zamieszkujących go chronionych gatunkach roślin i zwierząt, a także celów i form ochrony przyrody.
  Za czynne uczestnictwo w spacerze, dzieci otrzymały symboliczne upominki nawiązujące do tematyki spaceru. Mamy nadzieję, że aktywnie spędzony czas oraz przekazana wiedza wpłyną pozytywnie na kształtowanie się proekologicznych zachowań wśród uczniów.

 • Zostaw liście dla dobra natury

  Zostaw liście dla dobra natury

  2019.10.23

  O grabieniu liści słów kilka…

  Złota, polska, piękna jesień a wraz z nią bogactwo różnokolorowych liści – złotych, pomarańczowych, czerwonych i brązowych. Dla jednych – feeria barw, bez której trudno sobie naszą jesień wyobrazić. Dla innych – impuls do wzmożonej pracy w ogrodach i parkach.
   

 • Spotkanie dot. zasad szacowania szkód łowieckich

  Spotkanie dot. zasad szacowania szkód łowieckich

  2019.10.18

  W dniu 17.10.2019 r. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Serock odbyło się spotkanie dotyczące m.in. zasad szacowania szkód łowieckich. Znowelizowana Ustawa Prawo łowieckie z 2018 r. uwzględnia zgłaszane od wielu lat postulaty rolników, aby szkoda wyrządzana przez niektóre zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych była szacowana obiektywnie, przez niezależnych ekspertów.

   

Stronicowanie