Rotator zdjęć

Główna treść strony Dbamy o środowisko

Dbamy o środowisko

Stronicowanie

 • Europejski Dzień Parków Narodowych

  Europejski Dzień Parków Narodowych

  2020.05.22

  24 maja obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych. Data ta jest nieprzypadkowa – dokładnie 24 maja 1909 roku utworzony został szwedzki Sarek, czyli pierwszy w Europie park narodowy.

   

 • Stop suszy

  Przeciwdziałania skutkom suszy

  2020.05.18

  Na przestrzeni ostatnich pięciu lat, w czterech odnotowano w Polsce susze. Obserwacje wskazują, że zjawiska te mają tendencje do wydłużania się oraz zmian w czasie i przestrzeni. Susza jest zjawiskiem bardzo złożonym i walka z jej skutkami nie może opierać się wyłącznie na jednym rozwiązaniu. Tu potrzeba działań na wielu płaszczyznach.

   

 • 15 maja - Dzień Niezapominajki

  15 maja - Dzień Niezapominajki

  2020.05.15

  Dzień Niezapominajki - święto przyrody i ekologii, obchodzimy od kilkunastu lat 15 maja. Inicjatorem i pomysłodawcą święta był Andrzej Zalewski - redaktor radiowej Jedynki, prowadzący EkoRadio.


 • 11 maja - Dzień bez śmiecenia

  11 maja - Dzień bez śmiecenia

  2020.05.08

  Każdy kolejny dzień - w domu, w pracy czy nawet na urlopie to produkcja śmieci. Każdego dnia nasze kosze wypełniają się niemalże po brzegi. Dlatego pomimo tego szczególnego czasu, choć może właśnie szczególnie teraz, proponujemy udział w Dniu bez śmiecenia. 
  I, co najlepsze, wcale nie chodzi o to, żeby zrezygnować ze wszystkich udogodnień i niejednokrotnie przecież praktycznych rozwiązań. Zamiast marnować wystarczy segregować odpady, można używać urządzeń 
  z akumulatorami zamiast baterii, wyłączać komputer, zakręcać kran, robić listę zakupów…

   

 • Uwaga! Susza - dbajmy o wodę

  Uwaga! Susza - dbajmy o wodę

  2020.04.24

  Susza: prezydent ostrzega przed brakiem wody; IMWG wprowadza nowy typ ostrzeżenia

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wprowadza nowy typ ostrzeżenia: przed suszą hydrologiczną.

  Zmiana ma związek z pogłębiającym się zagrożeniem suszą w Polsce. Od 1 maja 2020 r. nowe ostrzeżenia będą opracowywane i wydawane w okresie od 1 maja do 31 października oraz publikowane w serwisach internetowych IMGW-PIB a także m.in. na stronie www.stopsuszy.imgw.pl

   

 • Międzynarodowy Dzień Ziemi

  Międzynarodowy Dzień Ziemi

  2020.04.22

  Pięćdziesiąt lat temu w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy obchodzono Dzień Ziemi – święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego, jak również promowanie proekologicznych zachowań. 22 kwietnia 1970 roku szkoły i uczelnie zorganizowały masowe protesty przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego,  w których udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów!

   

 • Natura łapie oddech

  Natura łapie oddech - na jak długo?

  2020.04.14

  W czasach kiedy trudno o ważniejsze informacje niż te, które dotyczą koronawirusa zapraszamy do zapoznania się ze spojrzeniem na aktualną sytuację z punktu widzenia ochrony środowiska. Linki do artykułów poniżej:

 • Jak postępować dziś z odpadami?

  Jak postępować dziś z odpadami?

  2020.04.07

  Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii).

   

 • Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

  Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

  2020.04.06

  W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Zamknięte pozostają też parki narodowe.

   

 • Jak postępować z odpadami w czasach epidemii

  Jak postępować z odpadami w czasach epidemii?

  2020.03.25

  Mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, dlatego liczymy na Państwa wsparcie i zrozumienie.

Stronicowanie