Rotator zdjęć

Główna treść strony Dbamy o środowisko

Dbamy o środowisko

Stronicowanie

 • Dni dla przyrody

  Dni dla przyrody

  2019.03.22

  W kalendarzu ekologicznym zapisanych jest wiele wydarzeń mających na celu przypomnienie i uświadomienie jak ważne jest dbanie o środowisko oraz jego ochrona.

 • Bezpłatna sterylizacja zwierząt domowych

  Bezpłatna sterylizacja zwierząt domowych

  2019.03.18

  Informujemy o możliwości skorzystania z bezpłatnej sterylizacji, kastracji zwierząt domowych – kotów i psów.  
  Warunkiem otrzymania karty zlecenia na zabieg jest wypełnienie oświadczenia (druk oświadczenia zamieszczamy poniżej) i dostarczenie go do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Po dostarczeniu oświadczenia otrzymają Państwo kartę zlecenia/usługi, z którą będziecie mogli Państwo udać się do gabinetu weterynaryjnego.

 • Serock kompostuje

  Serock kompostuje

  2019.03.13

  Zapraszamy do udziału w pilotażowej akcji, prowadzonej przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku pn. ,,Serock kompostuje”, w ramach której, pierwszych sto osób otrzyma w użyczenie kompostownik przydomowy, przeznaczony do kompostownia odpadów ulegających biodegradacji pochodzących z ogrodów i gospodarstw domowych.

 • Nie zwlekaj, już teraz możesz usunąć azbest ze swojej nieruchomości !

  Nie zwlekaj, już teraz możesz usunąć azbest ze swojej nieruchomości !

  2019.03.07

  Miasto i Gmina Serock w bieżącym roku również planuje pozyskać środki finansowe na unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Warszawie.

 • Zbierz (się do) kupy…

  Zbierz (się do) kupy…

  2019.03.01

  Słoneczna pogoda zachęca nas do spacerów. Wybieramy się na nie często w towarzystwie naszego czworonożnego pupila. Niestety często nasza radość zakłócana jest przez niemiłe niespodzianki w postaci psich odchodów. Jest ich mnóstwo i są wszędzie: na trawnikach, na chodnikach, w osiedlowych piaskownicach. Dlatego też apelujemy do wszystkich, którzy wyprowadzają swoje psy: ZBIERZMY (SIĘ DO) KUPY.
   

 • Poszukujemy właściciela psa

  Poszukujemy właściciela psa

  2019.02.21

  Poszukujemy właściciela psa rasy posokowiec.

 • Jak efektywnie korzystać z urządzeń domowych i zaoszczędzić energię?

  Jak efektywnie korzystać z urządzeń domowych i zaoszczędzić energię?

  2019.02.15

       Do jednej z głównych przyczyn degradacji środowiska należy nadmierna emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Aż 1/3 gazu cieplarnianego wytwarzana jest z sektora energetycznego. 15     luty został ustanowiony Dniem Oszczędzania Energii. O tym jak ważne jest by oszczędzać energię wie każdy. Mając świadomość tego, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy należałoby wiedzieć w jaki sposób możemy poprawić swoje postępowanie i przyczynić się do jego ochrony. Warto stosować właściwe nawyki i postawy. Dom to podstawowe miejsce, gdzie należy dbać o środowisko. Stosowanie ekologicznych rozwiązań w miejscach naszego zamieszkania niesie ze sobą wiele korzyści, również tych finansowych. Inwestycja w technologie domu energooszczędnego staje się coraz bardziej popularna, co świadczy o prawidłowych krokach poczynionych w kierunku ograniczenia zużycia energii. Innym ważnym sposobem w życiu codziennym, dzięki któremu możemy oszczędzać energię jest wymiana starych sprzętów na nowe, energooszczędne modele oraz stosowanie zasad, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii. Podstawową zasadą jest posiadanie lodówko-zamrażarki, a nie wolnostojącej lodówki i zamrażarki. Najodpowiedniejsza temperatura utrzymywana w lodówce to 6-8 stopni Celsjusza, zaś w zamrażarce -18 stopni Celsjusza. Lodówkę należy myć i odmrażać regularnie. Aby zwiększyć efektywność oszczędzania powinno się zadbać o czystość uszczelek na drzwiach, aby zachowały szczelność. Innym sprzętem jest zmywarka, która wbrew wielu powszechnym opiniom przyczynia się do oszczędności wody oraz energii. Przy zakupie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na etykietę, czy została na niej zamieszczona informacja EKO czy też BIO. Wówczas taka zmywarka umożliwia zaoszczędzenie aż do 30% energii elektrycznej, która jest związana ze skróceniem cyklu suszenia.
     Takie same zasady dotyczą innych urządzeń elektrycznych z których korzystamy.
  M.in. pralki, odkurzacze czy sprzęty RTV. W przypadku kuchenek najważniejszą zasadą korzystania z nich jest wybór odpowiedniej wielkości garnka, tak aby odpowiadał wielkości palnika. Użytkując pralki istotne jest uzasadnione korzystanie z programów ekonomicznych oraz uruchomienie jej tylko w momencie zgromadzenia pełnego wsadu prania. Kolejną równie ważną kwestią, która przyczynia się do zaoszczędzenia energii jest wymiana żarówek. Można je zmienić na żarówki o mniejszym poborze energii, żarówki punktowe, LED czy energooszczędne. Istotne jest aby zastanowić się nad zamontowaniem oświetlenia w taki sposób, by oświetlić konkretne części pomieszczeń.
       Wprowadzenie w życie i stosowanie takich zasad stanowi klucz w oszczędzaniu energii. Chociaż w takim stopniu możemy przyczynić się do ochrony naszego, naturalnego środowiska.

   

 • Pies zagubiony/pies znaleziony

  Pies zagubiony/pies znaleziony

  2019.02.08

  Bardzo często otrzymujemy od Państwa zgłoszenia znalezienia psów, które bez właścicieli swobodnie poruszają się po ulicach. W większości są to psy zadbane, nie przejawiają żadnej agresji w stosunku do człowieka. Wiele wskazuje, że są to psy właścicielskie, które oddaliły się ze swojego podwórka. Przyczyn oddalenia się z nieruchomości jest wiele, może być to zwykłe zagubienie się czy zabawa z innym psem. Z chwilą otrzymania zgłoszenia, Straż Miejska w Serocku udaje się na miejsce znalezienia psa, odławia go, sprawdza czy pies jest oznakowany. Jeżeli pies jest oznakowany, podejmowane są czynności zmierzające do ustalenia właściciela i niezwłocznego oddania psa. 

 • Nie zwlekaj, już teraz możesz usunąć azbest ze swojej nieruchomości!

  Nie zwlekaj, już teraz możesz usunąć azbest ze swojej nieruchomości!

  2019.02.01

  Referat Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa informuje, że w 2018 r., dzięki dotacji pozyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ul. Ogrodowa 5/7, 00-893 Warszawa, udało się zutylizować łącznie 133 Mg (ton) azbestu, pochodzącego z 53 nieruchomości położonych na terenie miasta i gminy Serock, z czego 105,110 Mg eternitu składowane było na posesjach, a 27,890 Mg zostało zdemontowane z dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. Całkowity koszt zadania wyniósł 55.128,22 zł. Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie sfinansował 52% całkowitego kosztu zadania w kwocie 28.666,14 zł, zaś pozostała część, tj. 26.462,08 zł (48%) została sfinansowana z budżetu gminy. 

 • Z wizytą w schronisku dla bezdomnych zwierząt

  Z wizytą w schronisku dla bezdomnych zwierząt

  2019.01.31

  W związku z wyłonieniem podmiotu świadczącego usługę zapewnienia miejsca dla bezdomnych zwierząt z terenu Miasta i Gminy Serock, w dniu 28 stycznia br. została przeprowadzona wizytacja w nowo wybranym schronisku przez Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

Stronicowanie