Drzewo 600-lecia

Menu rwd

Rozdano 600 drzew na 600-lecie nadania praw miejskich Serockowi!

Informujemy, że dobiega końca akcja ,,Drzewo 600-lecia”, której celem było rozdanie 600 sadzonek drzew na 600-lecie nadania praw miejskich Serockowi. Zgodnie z założeniem akcji posadzone drzewa będą żywą i trwałą pamiątką jubileuszu, a także sposobem integracji z historią naszego miasta i pamiątką na lata a nawet i przyszłe pokolenia.

W ramach akcji zostało złożonych 600 deklaracji udziału, z czego drzewo z numerem 1 zostało uroczyście posadzone w Parku Miejskim w Serocku, a symboliczne drzewo z numerem 600 posadzone zostanie przy Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku.

Do wyboru uczestnicy mieli cztery gatunki drzew:

  • Kasztanowiec czerwony
  • Lipa drobnolistna
  • Jarząb szwedzki
  • Głóg pośredni (odmiana ‘Paul’s Scarlet’)

Obecnie jesteśmy na etapie wydawania sadzonek osobom, które złożyły deklaracje udziału w akcji. Większość sadzonek została już odebrana. Wszystkie drzewa opatrzone są okolicznościowym certyfikatem, upamiętniającym otrzymanie i posadzenie drzewa.

Osoby, które jeszcze nie odebrały sadzonki, zapraszamy w pierwszej kolejności po odbiór pamiątkowego certyfikatu do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – parter pokój nr 11, który uprawnia do odbioru okolicznościowego drzewka. Zakupione przez gminę sadzonki są do odbioru w Szkółce Ogrodniczej w Borowej Górze przy ulicy Nasielskiej 41.

Zorganizowana przez nas akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy oraz osób zamieszkujących gminę sezonowo. W akcję włączały się całe rodziny, wśród uczestników były także placówki oświatowe, instytucje i przedsiębiorcy.

W ramach akcji, prosimy uczestników o zdjęcia z sadzenia drzewek. Wszystkie przesłane fotografie posłużą nam do stworzenia pamiątkowej galerii.

Duże zainteresowanie i miłe słowa, które usłyszeliśmy od uczestników akcji ,,Drzewo 600-lecia”,  motywuje nas do podejmowania kolejnych akcji dotyczących szeroko pojętej ochrony środowiska i ekologii, dlatego zapraszamy Państwa do obserwowania naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco będziemy Państwa informowali o naszych działaniach.

Drzewo 600-lecia

W ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich chcielibyśmy przekazać mieszkańcom naszej gminy 600 sadzonek drzew. Posadzenie okolicznościowego drzewa na własnej nieruchomości jest żywą pamiątką tych jakże ważnych dla nas wszystkich obchodów. Posadzenie drzewa 600 -lecia będzie oznaką jedności z Miastem i Gminą Serock, sposobem integracji z historią naszego miasta, a także pamiątką na lata a nawet i przyszłe pokolenia.

Wystarczy przyjść do Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, do pokoju nr 11,wypełnić deklarację udziału, a na wiosnę odebrać i posadzić sadzonkę drzewa we własnym ogrodzie.

DEKLARACJĘ MOŻNA DOSTARCZYĆ DO URZĘDU OSOBIŚCIE, WYSŁAĆ POCZTĄ TRADYCYJNĄ LUB PRZESŁAĆ MAILEM na adres: ochronasrodowiska@serock.pl.

Każdy, kto wypełni deklarację otrzyma pamiątkowy gadżet.

Wśród drzew do wyboru są następujące sadzonki: 

Kasztanowiec czerwony – drzewo wolno rosnące dorastające do wysokości 15 m. Posiada rozłożystą koronę, jego liście są mniejsze niż u kasztanowca pospolitego, ciemnozielone i błyszczące. Kwiaty są koloru od jasnoróżowego do prawie czerwonego, wielkości do 20 cm. Drzewo jest odporne na suszę, dobrze znosi warunki miejskie.

Lipa drobnolistna – okazałe drzewo rosnące do 30 m wysokości. Posiada małe liście, spodem barwy siwej. Kwiaty zebrane po kilka w wierzchotki, kwitnie w okresie od końca maja do lipca. Kwiaty są bardzo miododajne, przez co często odwiedzane są przez pszczoły. Wyniki badań wskazują, że lipa drobnolistna posiada naturalną zdolność do kumulowania zanieczyszczeń mikropyłowych z powietrza.

Jarząb szwedzki – niskie drzewo, dorastające do 10 m. Drzewo zdecydowanie równi się od znanej wszystkim pospolitej jarzębiny. Liście tego drzewa są pojedyncze, jajowate a od spodu szarawo filcowane. Owoce kształtu jajowatego, barwy żółtobrązowej lub pomarańczowoczerwonej, na drzewie pozostają również zimą. Owoce są zimowym pożywieniem dla ptaków: jemiołuszek, gili, drozdów czy sójek. Bardzo ciekawe drzewo, które jest dekoracją w ogrodzie przez cały rok.

Głóg pośredni (odmiana Paul’s Scarlet) - małe drzewo o kulistej koronie. Dorasta do 6 m wysokości. Liście są drobne, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty bardzo dekoracyjne, okres ich kwitnienia przypada na przełom maja/czerwca. Kwiaty są pełne, barwy ciemnoróżowej, tworzą tzw. „pomponiki”. Preferuje miejsca słoneczne. Głóg jest bardzo odporny na zanieczyszczenie powietrza i tolerancyjny w stosunku do gleby.

Każde z drzew będzie opatrzone okolicznościowym certyfikatem, potwierdzającym okoliczności jego posadzenia – obchody 600-lecia nadania praw miejskich. Do udziału w akcji zapraszamy także ośrodki wypoczynkowe, instytucje a także inne podmioty posiadające nieruchomość na terenie gminy Serock.

Zachęcamy Państwa bardzo serdecznie do składania deklaracji, akcja trwa do chwili wyczerpania sadzonek. Szczegóły na temat akcji dostępne są pod numerem telefonu 22 782 88 40 lub ochronasrodowiska@serock.pl

Szczegóły akcji w Referacie Komunikacji Społecznej oraz Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa (pokoje 12 i 11) oraz pod nr telefonu 22 782 88 43 lub 22 782 88 40.

dane adresowe:
Urząd Miasta i Gminy Serock
ul. Rynek 21
05-140 Serock
 

deklaracja udziału w akcji

  • Głóg pośredni (odmiana Paul's Scarlet)
  • Jarząb szwedzki
  • Kasztanowiec czerwony
  • Lipa drobnolistna
Powrót do topu strony