2017

Menu rwd

Menu podstrona

Miasta i Gminy w drodze do transformacji energetycznej.

W dniach 28 – 29 listopada 2017 roku w Serocku z inicjatywy Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites” odbyło się seminarium pn. „Miasta i Gminy w drodze do transformacji energetycznej”. Uczestników seminarium powitał Burmistrz Miasta i Gminy Serock Sylwester Sokolnicki. Wśród gości znaleźli się m.in. Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Energii, przedstawiciel Instytutu Energetyki Odnawialnej, przedstawiciele władz samorządowych, eksperci z sukcesem wdrażający rozwiązania energii odnawialnej w jednostkach samorządowych i prywatnych przedsiębiorstwach, jak również liczni przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, których obszarem zainteresowań są działania związane z energetyką odnawialną.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z inspirującymi przykładami dobrych praktyk wypracowanych przez polskie samorządy w obszarze efektywności energetycznej i wykorzystania OZE.

Ciekawym elementem seminarium było przedstawienie gminy jako inwestora, motywatora i zarazem regulatora w lokalnych inwestycjach w OZE. Na konkretnych przykładach omówiono także tworzenie i działania klastrów energii. Omówiono dobre praktyki realizowane z powodzeniem w polskich miastach i gminach, takie jak instalacje fotowoltaiczne, wsparcie instalacji kolektorów słonecznych na domach prywatnych czy też wykorzystanie pomp ciepła w budynkach użyteczności publicznej.

W trakcie seminarium omówiono również możliwości pozyskania środków i finansowania inwestycji z zakresu gospodarki niskoemisyjnej.

Spotkanie stworzyło szanse na wymianę doświadczeń i liczne konsultacje.

W niedługim czasie na stronie www.pnec.org.pl znajdziecie Państwo relację z tego wydarzenia wraz z zaprezentowanymi podczas spotkania prezentacjami.

wstecz