2017

Menu rwd

Menu podstrona

Niepodległosciowe Święto w Serocku

Serockie obchody Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku. Zgromadzeni goście wysłuchali podczas niej niezwykle interesującego wykładu prof. Janusza Odziemkowskiego, w którym przedstawił splot wielu wydarzeń warunkujących odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli. Do znaczenia zwycięstwa sprzed 99 lat, nawiązali również w swych wystąpieniach Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Borkowski oraz burmistrz Sylwester Sokolnicki. Rocznicowe spotkanie było okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla Serocka. Dzięki swym działaniom wniosły one zauważalny wkład w różne dziedziny funkcjonowania lokalnej wspólnoty. Medal Za zasługi dla Miasta i Gminy Serock, otrzymały panie: Gabriela Wierzbicka-Dybek, Ewa Grzybowska, Danuta Prusinowska oraz Płk Ireneusz Fura. Nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu przyjęli panowie: Jan Krutul, Arkadiusz Siemiński, Mariusz Śledziewski, Mariusz Rosiński i Mariusz Kusiak. List gratulacyjny za zaangażowanie w realizację wydarzeń promocyjnych w roku jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich otrzymała pani Anna Romanowska, sołtys Stanisławowa. Wyróżnienie za upowszechnianie idei patriotyzmu i podtrzymywania tradycji narodowych, otrzymała Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zegrzu, której uczniowie przygotowali film ze spotkań z więźniami obozów koncentracyjnych funkcjonujących w czasie II wojny światowej

Serocką uroczystą sesję zaszczyciło swą obecnością wielu znamienitych gości, przedstawicieli samorządów, wojska i policji, księża z dekanatu serockiego, radni, sołtysi i mieszkańcy.
Tego dnia również, pod płytą pamiątkową na ścianie ratusza, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku złożyli własnoręcznie przygotowaną wiązankę .

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada, obchody zwycięstwa z 1918 roku, rozpoczęła uroczysta Msza św. w serockim kościele z udziałem pocztów sztandarowych gminnych jednostek straży pożarnej, placówek oświatowych, wojska, przedstawicieli samorządu, policji, harcerzy, skautów i licznie przybyłych mieszkańców. Wartę przed drzwiami kościoła pełnili „Żołnierze Mazowsza” w strojach z okresu niepodległościowego. Eucharystię tego dnia celebrowali proboszczowie parafii z Dzierżenina, Woli Kiełpińskiej i Serocka. Słowa księży koncentrowały się na historycznych wydarzeniach sprzed lat, znaczeniu narodowych wartości i ich realnym zagrożeniu we współczesnym świecie.

Po Mszy św. kompania honorowa Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz poczty sztandarowe poprowadziły uczestników niepodległościowego spotkania na plac przy rynku, gdzie po odczytaniu apelu pamięci, przedstawiciele wielu środowisk tradycyjnie złożyli wieńce, wiązanki i ustawili symboliczne znicze. W czasie uroczystości wartę pełnili radni, strażacy, rekonstruktorzy, harcerze , skauci i żołnierze. Jak zwykle uroczystości towarzyszyła salwa honorowa, a na rynku pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez żołnierzy CSŁiI w Zegrzu. Mieszkańcy i goście powiewając biało-czerwonymi chorągiewkami uczestniczyli również w koncercie pieśni patriotycznych przed ratuszem. Wykonały je Chóru Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti oraz zespół Kantyczki działający przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Wspólne świętowanie zakończyliśmy rozgrzewając się gorącą grochówką z kuchni polowej.

Dziękujemy Państwu za przybycie.

 

 

wstecz