Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

W listopadzie 2016r. Minister Zdrowia podpisał Rozporządzenie wprowadzające szczepienia przeciwko pneumokokom do kalendarza obowiązkowych szczepień ochronnych. Rozporządzenie zaczęło obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Zgodnie z jego zapisami, obowiązkowym szczepieniem  objęto wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016r. na koszt resortu zdrowia zgodnie z kalendarzem szczepień. Niektóre samorządy w ramach programów profilaktyki zdrowotnej zdecydowały się dalej zapewniać bezpłatny dostęp do szczepionki przeciwko pneumokokom dla dzieci, które ukończyły 2 rok życia. Władze samorządowe Miasta i Gminy Serock również zdecydowały  się kontynuować program szczepień, aby utrzymać wysoką odporność środowiskową. W 2017 roku szczepione są dzieci urodzone w latach 2012-2015, a w 2018 roku  będą szczepione dzieci urodzone w latach 2013-2016.
Dwoinka zapalenia płuc, pneumokok (Streptococcus pneumoniae) to tlenowa bakteria należąca do paciorkowców wykryta przez Ludwika Pasteura wraz z Charlesem Chamberlandem. Zakażenia pneumokokowe są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, zatok oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli. Choroby pneumokokowe są uznawane za wiodącą przyczynę zgonów. Każdego roku powodują do miliona przypadków śmiertelnych u dzieci poniżej 5. roku życia. Z tego powodu, obok malarii, zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za najwyższy priorytet wśród chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia (źródło: https://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/462-pneumokoki?highlight=WyJwbmV1bW9rb2tpIl0=).
Jak pokazują doświadczenia samorządu kieleckiego, korzyści z wprowadzania programów profilaktycznych znaczące. W Kielcach, gdzie już dziewiąty (od 2006 r.) Urząd Miasta realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci do 2 r.ż. – najpierw szczepionką 7-walentną, a potem jej szerszym odpowiednikiem 13-walentną – zaobserwowano w tej grupie spadek liczby hospitalizacji z powodu zapaleń płuc o 65%. Dowodzi to skuteczności stosowanej szczepionki w redukcji pneumokokowego zapalenia płuc u dzieci, które jest obecnie najczęstszą przyczyną ich hospitalizacji (źródło: http://naszglospoznanski.pl/bezplatne-szczepienia-przeciwko-pneumokokom-dla-dzieci-z-powiatu-poznanskiego/).  
Zachęcamy rodziców dzieci w wieku od 2 r.ż. do 5 r.ż. zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Serock do skorzystania z bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom szczepionką PREVENAR 13. Realizatorem gminnego programu jest: CENTRUM MEDYCZNE GOLDENMED ul. Pułtuska 53D, 05-140 Serock. Rodziców zainteresowanych ww. szczepieniem prosimy o kontakt z ww. podmiotem leczniczym (nr tel. 22 100 41 10).  

 

Wstecz

Copyright 2009-2017 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.