Rotator zdjęć

Główna treść strony 2017

Informacje nt. ptasiej grypy

W związku z ponownym pojawieniem się na terytorium Polski przypadków wysoce zjadliwej ptasiej grypy (wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  rozporządzeniem z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, wydał szereg nakazów i zakazów dla hodowców drobiu oraz osób mających bezpośredni kontakt z ptactwem.

Zakazane jest pojenie drobiu oraz ptactwa hodowanego przez człowieka ze zbiorników wodnych, do których swobodny dostęp ma dzikie ptactwo. Ponadto zabrania się wnoszenia na teren gospodarstwa, w którym utrzymywany jest drób, zwłok dzikiego ptactwa lub tusz ptaków łownych.

Obowiązkiem hodowców jest utrzymywanie drobiu w sposób uniemożliwiający jego kontakt z dzikim ptactwem, dostęp drobiu do zbiorników wodnych, do których swobodny dostęp ma ptactwo dzikie, a także karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków. Ponadto hodowcy zobligowani są do dokonywania codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy czy też nieśności.

W przypadku odnotowania u hodowanego ptactwa objawów takich jak: zwiększona śmiertelność, spadek pobierania paszy i wody, objawów nerwowych (paraliż nóg i skrzydeł, drgawki, skręty szyi itp.), duszności bądź też nagłego spadku nieśności, należy bezzwłocznie powiadomić organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy organ świadczący usługi z zakresu weterynarii.

Tekst rozporządzenia pod tym adresem: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20170000722&type=2

  • autor: Referat Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa

wstecz