Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

Uczcijmy wspólnie rocznice sierpniowe

Godzina „W” – 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 – była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Niemcy i Sowieci po obu stronach frontu zwalczali oddziały idące Powstaniu na pomoc. Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków.

1 sierpnia o 17:00, kiedy w całym kraju zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że PAMIĘTASZ. Złóż hołd bohaterom.

Zapraszamy na rynek
Przez złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz zapalenie symbolicznych zniczy chcemy i my uczcić pamięć Bohaterów Powstania Warszawskiego.
Zapraszamy wszystkich Państwa – mieszkańców, przedstawicieli stowarzyszeń, kół, grup, przedstawicieli gminnych instytucji 1 sierpnia na godzinę 16:50 na serocki rynek. Zachęcamy do złożenia kwiatów i zapalenia znicza pod tablicą upamiętniającą Bohaterów. Po godzinie 17.00, o której w ciszy oddamy hołd walczącym w Powstaniu, obejrzymy Inscenizację teatralną oraz zaśpiewamy piosenki powstańcze. Szczegóły na plakacie poniżej.
Zapraszamy także do ratusza, gdzie można obejrzeć wystawę okolicznościową "Wojna, miłość, śmierć".

Porozumienia sierpniowe

1 sierpnia 1980 roku władze Polski Ludowej wprowadziły podwyżkę cen mięsa. Owo działanie spowodowało falę strajków w kraju. Największy odbył się w Stoczni Gdańskiej im. Lenina; kierował nim Lech Wałęsa. W całym kraju powstały Międzyzakładowe Komitety Strajkowe. MKS w Gdańsku wysunął 21 postulatów, wśród  których było prawo do strajku, do tworzenia niezależnych, samorządnych związków zawodowych, a także postulat dotyczący uwolnienia więźniów politycznych. PZPR zatwierdziła postulaty stoczniowców w obawie przed strajkiem generalnym - odpisano je 30 sierpnia w Szczecinie, i 31 sierpnia w Gdańsku oraz 3 października w Jastrzębie Zdroju.
Strajkujący odnieśli duży sukces wymuszając na władzy pewne ustępstwa. MKS-y w późniejszym czasie przekształciły się w NSZZ „Solidarność”. Organizacja ta miała charakter niepodległościowy i masowy. Działalność związku została zdelegalizowana  po ogłoszeniu stanu wojennego w roku 1981.

Powstanie Warszawskie

Powstanie wybuchło 1 sierpnia o godz. 17.00 (Godzina „W”). Trwało 63 dni. W walkach  wzięło udział około 23 tys. żołnierzy AK z okręgu warszawskiego. Powstańców wspierali żołnierze podziemia z okolic stolicy, mi.in. z Legionowa. Walczących wspomagali bohaterscy mieszkańcy Warszawy oraz Brytyjczycy – poprzez zrzuty broni i zaopatrzenia. Armia Czerwona nie pomogła powstańcom. Polacy z Armii gen. Berlinga wbrew rozkazom przeprawiali się przez Wisłę i pomagali w powstaniu.
Żołnierze niemieccy posiadali wsparcie artylerii, czołgów i lotnictwa. Dodatkowo ściągnęli do walk w Warszawie odziały SS, RONA oraz kryminalistów Dirlewangera. Pierwsze 4 dni walk to sukcesy powstańców - opanowują część dzielnic, ujawniają się władze cywilne, wydawana jest prasa oraz Dzienniki Ustaw. Niestety Niemcy szybko przechodzą do kontrnatarcia. Zaczynają się krwawe walki, bombardowania, rozstrzeliwania rannych i ludności cywilnej. Już 8 sierpnia upada Wola, a kolejne dzielnice kapitulują we wrześniu. Do samego końca trzyma się Śródmieście i Stare Miasto.

Powstanie upadło 2 października. Do niewoli dostał się sam Komendant Główny AK – gen. Tadeusz „Bór” Komorowski oraz większość dowództwa AK, a także przedstawiciele rządu londyńskiego. W powstaniu zginęło 18 tys. żołnierzy AK, ok. 25 tys. zostało rannych. W wyniku walk i rozstrzeliwań zginęło 160 tys. cywili. Po wysiedleniu miasta z resztek ludności i po wyprowadzeniu jeńców Hitler rozkazał zrównać Warszawę z ziemią.

Wstecz

Copyright 2009-2017 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.