Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

Tak świętujemy jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich

Tegoroczny Jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi, to bez wątpienia wielkie święto mieszkańców i sympatyków miasta. Od dawna przygotowujemy się do jego obchodów, mając na uwadze nie tylko działania promocyjne, ale również wszelkie wydarzenia kulturalne, sportowe czy społeczne.

W 2016 roku przygotowaliśmy jubileuszowy logotyp oraz dwa murale nawiązujące do symboli miasta i jego historii. Zorganizowaliśmy konferencję naukowo-historyczną „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Uruchomiliśmy jubileuszową stronę internetową www.historia.serock.pl i wydaliśmy niezwykły kalendarz ścienny na 2017 r. z dwunastoma fotografiami stanowiącymi montaż zdjęć współczesnych z historycznymi. Informator Gminy Serock zyskał nowy layout, a co miesiąc ukazują się w nim wywiady z mieszkańcami, którzy chcą podzielić się swoimi wspomnieniami o dawnym Serocku.

Jubileusz jest widoczny również w małej architekturze miasta. W centrum informują o nim billboardy promocyjne, ze zdjęciami lotniczymi autorstwa Pawła Kozarzewskiego, a przy obwodnicy – billboardy, które wykonaliśmy wspólnie z Hotelem Narvil – partnerem jubileuszowych obchodów. Na serockim rynku zakopana została kapsuła czasu, którą przyszli mieszkańcy otworzą w 2056 roku. Na ścianie urzędu zamontowano tablicę upamiętniającą tegoroczne obchody. W chodniku przy ratuszu znajdują się włazy kanalizacyjne z okolicznościowym tłoczeniem, a w parku miejskim posadzono jedno z drzew 600-lecia. 

To właśnie w ramach akcji Drzewo 600-lecia rozdaliśmy mieszkańcom i instytucjom 600 drzew, które stanowić będą żywe pomniki pamięci o naszym jubileuszu.

Z wiosną przypomnimy o Akcji Dynia 600-lecia, w której zachęcamy do wyhodowania super dyni. Będzie można ją pokazać na Jubileuszowym Święcie Dyni (7.10.2017 r. w Stanisławowie).

Jubileuszowy rok 2017  zaczęliśmy wielkim koncertem inauguracyjnym, w gościnnym Hotelu Narvil Conference & Spa, gdzie na zaproszenie burmistrza przybyły setki mieszkańców i sympatyków Serocka, a 21 lutego spotkaliśmy się na uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Serocku z okazji obchodów tegorocznego jubileuszu naszego miasta.

30 kwietnia podczas uroczystej Mszy świętej Biskup Piotr Libera przekazał mieszkańcom dekret papieski, potwierdzający patronat św. Wojciecha nad miastem. Po Eucharystii, wśród wielu znamienitych gości, mieszkańców i sympatyków Serocka została otwarta Izba Pamięci i Tradycji Rybackich – placówka o charakterze muzealnym, w której za pomocą multimedialnej ekspozycji opowiadamy historię gmin i okolic. 

7 maja w ramach Wojciechowego świętowania odbył się Bieg 600-lecia, w którym udział wzięli mieszkańcy Serocka ubrani w koszulki, których barwy odpowiadały kolorom serockiej flagi. 

Festyn z okazji Święta Patrona Serocka św. Wojciecha, które w tym roku odbyło się 27 maja, poprzedził barwny korowód mieszkańców i sympatyków gminy Serock. Motywem przewodnim tegorocznego korowodu była historia Serocka, uczestnicy swoimi strojami i prezentacjami nawiązali więc do różnych wydarzeń z dziejów miasta i gminy. Podczas festynu na rynku, odbyła się inscenizacja przekazania praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego w 1417 roku, koncert piosenek 600-lecia, a na koniec wystąpił zespół Blue Cafe. 

Na pamiątkę tegorocznych obchodów możecie Państwo zakupić w serockim Urzędzie Pocztowym jubileuszową kartkę, a do 23 czerwca również ostemplować ją okolicznościowym datownikiem. W Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich mogą Państwo otrzymać pamiątkową naklejkę na samochód, a na stoisku promocyjnym towarzyszącym gminnym przedsięwzięciom – wybitą specjalnie na tę okoliczność monetę, mapę turystyczną czy inne publikacje i gadżety, darowane osobom, które w konkursach i zabawach wykażą się znajomością Serocka i jego historii. 

Przy ratuszu miejskim do końca sezonu letniego można oglądać wystawę outdoorową „600 lat doświadczeń”, a niebawem na serockiej stronie udostępnimy do oglądania film historyczny opowiadający o historii Serocka od średniowiecza oraz o budowanym przez jego mieszkańców potencjale. 

Do wielkiego świętowania przyłączają się również placówki gminne. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku przeprowadziła Innowację pedagogiczną "Serock – miasto moje, a w nim...” z okazji 600 - lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Przez cały rok uczniowie poznawali historię miasta, a nauczyciele przygotowali różnorodne zajęcia tematyczne. 25 maja, natomiast, w placówce odbył się finał Innowacji, podczas którego mieliśmy okazję między innymi obejrzeć niezwykły spektakl ukazujący dzieje flisaków i serockiej Barbary. W ramach innowacji powstały także publikacje, które można obejrzeć w bibliotece szkolnej i bibliotece miejskiej: "Bliżej korzeni - wspomnienia mieszkańców serocka spisane przez brać szkolną ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Serocku z okazji 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu", "Jak to z Zabłockim było - serockie legendy" oraz "Nadnarwiańskie panta rhei, czyli strofy o Serocku i dla serocka". Szkoła Podstawowa w Serocku ma również swoją kapsułę czasu. Uczniowie wraz z nauczycielami zakopali ją na 50 lat.

Także serockie przedszkolaki poznawały historię miasta, biorąc udział w spacerach z przewodnikiem oraz w zajęciach przygotowanych przez wychowawców. Zwieńczeniem programu "Serock widziany oczami przedszkolaka" było wydanie publikacji o tym samym tytule, w której zaprezentowano prace plastyczne dzieci, ukazujące najważniejsze miejsca historyczne w mieście. Dzieci zasadziły również przy przedszkolu Drzewo 600-lecia.

Najbliższym wydarzeniem, towarzyszącym obchodom 600-lecia będzie Piknik Historyczny - 30 lipca – podczas którego grupy rekonstrukcyjne z okresów: średniowiecznego, napoleońskiego, niepodległościowego i  międzywojennego odtworzą w różnych częściach serockiego rynku ważne okresy z historii miasta.

Informacje o wszelkich wydarzeniach znajdziecie Państwo na  plakatach i banerach, na naszych stronach internetowych: www.serock.pl oraz www.historia.serock.pl w miesięczniku Informator Gminy Serock, na fanpejdżach funkcjonujących na Facebooku: Urząd Miasta i Gminy w Serocku oraz Informator Gminy Serock.

Zachęcamy również do ściągnięcia aplikacji Blisko na smartfony, przez którą będziemy przekazywać informacje o planowanych wydarzeniach oraz zapisanie się do newslettera na stronie www.serock.pl. 

Obejrzyj wykłady z konferencji historycznej - TUTAJ

Zobacz listy gratulacyjne i pamiątki przekazane z okazji 600-lecia - TUTAJ

Materiały filmowe z wydarzeń - TUTAJ
 

Wstecz

Copyright 2009-2018 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.