Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

Wojciechowe świętowanie

Festyn organizowany z okazji święta Patrona Serocka, a także Dnia Samorządu Terytorialnego,  to najbardziej oczekiwane przedsięwzięcie z kalendarza serockich imprez. Każdego roku, pod koniec maja, mieszkańcy i sympatycy Serocka gromadzą się na stadionie miejskim, by w barwnym korowodzie przemaszerować na rynek i tam uczestniczyć w wydarzeniach Wojciechowym Święcie.


Świętujemy 600-lecie
Tegoroczne Wojciechowe Świętowanie stanowiło część obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich, dlatego w tym roku korowód miał tło historyczne.  27 maja, wyruszyli w nim - jak zwykle - przedstawiciele serockiej społeczności.  Na czele korowodu szli włodarze gminy w towarzystwie świętego Wojciecha, pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Serocku oraz jednostek organizacyjnych, prezentując symbole gminne i okolicznościowe transparenty. Za nimi podążali ukwieceni seniorzy, mali flisacy i świtezianki, rycerze, serockie kasztelanki, pocztylion pod eskortą żołnierzy napoleońskich, żydowski orszak ślubny z przedwojennego Serocka, a nawet serocki średniowieczny gród. W korowodzie kroczyli dumnie również sportowcy, uczniowie i przedszkolaki, początkujący artyści, harcerze, wędkarze, strażacy, przedstawiciele stowarzyszeń. Pojawiły się też pojazdy różne, od fury przez, rowery, motory, wozy strażackie na aucie z początku XX wieku skończywszy. Wszyscy uczestnicy korowodu, pozdrawiani na ulicach miasta przez licznych obserwatorów, na rynku byli witani przez władze samorządowe i świętego Wojciecha, z którym po korowodzie można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Prowadzący imprezę Conrado Moreno, zaprosił na wstępie serocką publiczność do wspólnego obejrzenia filmu promocyjnego, opowiadającego historię Serocka i prezentującego budowany przez jego mieszkańców potencjał.
Następnie, przy ratuszu miejskim wystawiona została inscenizacja przedstawiająca nadanie praw miejskich Serockowi przez księcia Mazowieckiego Janusza I. W spektaklu nie zabrakło staropolskich tańców wykonanych przez piękne białogłowy oraz widowiskowych walk toczonych przez dzielnych rycerzy.  „Historyczny” akt lokacji, w obecności pary książęcej, został przekazany Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock Sylwestrowi Sokolnickiemu. Dziękując uczestnikom korowodu za ogromne zaangażowanie i wysoki poziom prezentacji Burmistrz zaprosił gości do wspólnej zabawy. Część artystyczną festynu, wykonaniem najdawniejszej polskiej pieśni religijnej – Bogurodzica, zapoczątkował występ Chóru Miasta i Gminy Serock Cantores Adalberti w towarzystwie Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod batutą Jana Krutula.

Kolejnym punktem programu, prowadzonego przez Marka Sierockiego, był występ grupy Szafa Gra, która zaprezentowała „piosenki 600-lecia”. Publiczność świetnie bawiła się przy największych hitach nie tylko polskiej muzyki. Festyn zakończył występ gwiazdy wieczoru – zespołu Blue Cafe i pokaz fajerwerków.

Moc atrakcji na rynku
Tego dnia na serockim rynku z myślą o mieszkańcach i gościach, już od południa, w stoisku Poczty Polskiej można było nadać jubileuszową kartkę z Serocka, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność, odatowaną  datownikiem okolicznościowym oraz ostemplowaną stemplem Poczty Specjalnej. Swoje stoisko promocyjne miało na rynku również Starostwo Powiatowe w Legionowie.
W namiocie promocyjnym Miasta i Gminy Serock chętni mogli wziąć udział w konkursach i zabawach, otrzymać gadżet, pyszne serockie jabłuszko i pamiątkową monetę 600-lecia.

Tego dnia odbył się również I Półmaraton Zegrzyński, organizowany przez Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego. Start biegu miał miejsce w Wieliszewie, natomiast metę wyznaczono w Serocku przy Powiatowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie odbyła się dekoracja zwycięzców.

Dziękujemy Państwu za tak liczny udział w korowodzie, przepiękne stroje i barwne prezentacje. Dziękujemy za wspólną zabawę na festynie i zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Serockowi praw miejskich. Najbliższa – serockie Wianki –17 czerwca na plaży miejskiej.

 

  • autor: Referat Komunikacji Społecznej

Wstecz

Copyright 2009-2017 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.