Urząd Miasta i Gminy w Serocku

Wyszukiwarka

Menu

Banery

niepodleglosc

Nawigacja:

Treść strony

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

2 kwietnia 2017 roku, na tydzień przed 77. rocznicą zbrodni katyńskiej na serockim rynku odbyły się uroczystości poświęcone Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wcześniej w kościele parafialnym wierni modlili się w intencji poległych w Katyniu oraz za tych, którzy zginęli przed siedmiu laty w katastrofie smoleńskiej.

Zebrani na rynku, przy tablicy pamięci, usłyszeli krótki rys historyczny zbrodni, wysłuchali wspomnień jednego z więźniów i wzruszającej piosenki, opowiadającej o emocjach więźnia tuż przed śmiertelnym strzałem. Po uroczystym apelu pamięci i salwie honorowej oddanej przez żołnierzy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, przedstawiciele gminnych instytucji złożyli pod tablicą kwiaty i zapalili znicze.

Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe gminnych instytucji, kompania honorowa CSŁiI w Zegrzu oraz reprezentacja serockich harcerzy – 13 WWDH Horn.

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD ZSRS – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych jeńców, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali żarliwymi patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Polskę.

Źródło. http://katyn.ipn.gov.pl/

 

 

 

Wstecz

Copyright 2009-2017 - Urząd Miasta i Gminy Serock. Wszelkie prawa zastrzeżone.