Rotator zdjęć

Główna treść strony 2016

Afrykański pomór świń ASF

30 listopada 2016 roku o godz. 13.00 w Urzędzie Miasta i Gminy Serock odbyło się szkolenie w  związku z wystąpieniem kolejnych przypadków choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.
Szkolenie zostało przeprowadzone przez przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Legionowie Panią Agnieszkę Bąk - kierownik biura, Pana Artura Myszka – specjalistę oraz przedstawiciela Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim Panią Magdalenę Stępień - inspektora weterynarii ds. wymogów wzajemnej zgodności i zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych.
Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W szkoleniu udział wzięło  21 hodowców trzody chlewnej z gminy Serock. Głównym tematem spotkania było przekazanie rolnikom zasad bioasekuracji, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed ASF. W trakcie szkolenia hodowcy dowiedzieli się, że muszą zabezpieczyć swoje zwierzęta przed kontaktem z dzikami, które są głównymi nosicielami tej choroby. Do karmienia zwierząt powinni używać wyłącznie pasz zabezpieczonych przed dostępem do zwierząt wolno żyjących oraz nie karmić świń odpadami kuchennymi. Rolnicy nie powinni również kupować zwierząt niewiadomego pochodzenia. Obejścia powinni utrzymywać w czystości oraz wyposażyć w maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Jednym z ważniejszych elementów bioasekuracji jest przestrzeganie przez hodowców trzody chlewnej terminów rejestracji  zwierząt w bazie ARiMR, w celu zachowania pełnej kontroli i nadzoru nad populacją i lokalizacją trzody chlewnej w gminach.
Afrykański pomór świń ASF jest wyjątkowo groźną, nieuleczalną, wysoce zakaźną i zaraźliwą chorobą dla świń i dzików. Wirus bardzo szybko się rozwija i jest odporny na niskie temperatury (np. w mięsie mrożonym może przeżyć 1000 dni). Chorobę charakteryzują silne objawy kliniczne i zmiany sekcyjne podobne do ostrej postaci pomoru klasycznego świń, a zwłaszcza wysoka gorączka, znaczne powiększenie śledziony, dużego stopnia wybroczynowość oraz sięgająca 100% śmiertelność. Okres inkubacji choroby wynosi przeciętnie od 4 do 8 dni, ale może być krótszy lub dłuższy w zależności od stopnia zjadliwości zarazka. Najdłuższy czas wylęgania choroby trwa 21 dni. Choroba ta nie jest niebezpieczna dla ludzi.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki, ale niestety również i człowiek. Ludzie nieświadomie transportując zwierzęta lub zakupując świnie z niewiadomego pochodzenia, czy też podając zainfekowaną karmę, z łatwością mogą przenieść wirusa w inne miejsce. Dlatego też wszyscy powinni mieć świadomość, że choroba ASF jest bardzo niebezpieczna dla całej naszej gospodarki. Pojawienie się wirusa w naszym gospodarstwie skutkuje nie tylko wybiciem całego jej stada lecz wszystkich stad świń w obrębie 3 km. Dalsze rozprzestrzenianie się choroby może doprowadzić do załamania produkcji świń i miliardowych strat w polskiej gospodarce.  

  • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
  • -
  • -

wstecz