Rotator zdjęć

Główna treść strony Osoby związane z gminą

Witold Leon Julian Zglenicki

Urodził się 6 stycznia 1850 roku w Starej Wargawie koło Kutna, zmarł 6 lipca 1904 roku w Baku.

Geolog, hutnik, nafciarz, ojciec nafty bakijskiej i uczeń Dmitrija Mendelejewa. Filantrop nauki polskiej, darczyńca Kasy imienia Mianowskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Poza tym filantrop zwany „polskim Noblem”. Był partnerem braci Nobel i rodziny Rothschildów.
W latach 1866- 1870 studiował na wydziale Matematyczno- Fizycznym Szkoły Głównej Warszawskiej (dziś Uniwersytet Warszawski), w latach 1870- 1875 w Instytucie Górniczym w Petersburgu (dziś Sankt Petersburski Państwowy Instytut Górniczy im. G. W. Plechanowa). Poświęcił się rozwojowemu górnictwu i przemysłowi naftowemu. W 1875 roku pracował w Zakładach Górniczych w Suchedniowie oraz w Zakładach Hutniczych w Mroczkowie w latach  1876- 1884. Zajmował się  eksploatacją i modernizacją wielkich pieców do wytopu  żelaza. W latach 1884- 1890 prowadził prywatne kuźnice. Od 1891 roku pracował w Urzędzie Probierczym w Rydze, a od 1893 roku w urzędzie w Baku, gdzie pracował do końca życia.

Pasjonat geologii, na którą przeznaczał wolny czas i fundusze. Zaprojektował przyrządy dla nafciarzy do pomiarów w czasie wierceń oraz do wierceń podmorskich i wydobycia ropy. W tej dziedzinie był światowym pionierem. Wyznaczył podmorskie działki naftowe, określił ich zasobność, ustalił złoża naturalne. Szach Muzaffar ad- Din za odkrycia geologiczne w Persji około 1900 roku przyznał mu Order Lwa i Słońca. Władze rosyjskie w 1901 roku awansowały go na radcę kolegialnego (pułkownika).

Dzięki niemu w Baku powstały wodociągi, wspierał Bibliotekę Bakińskiego oddziału Imperatorskiego Rosyjskiego Towarzystwa Technicznego, pośmiertnie w latach 1909- 1912 współfinansował budowę kościoła Najświętszej Maryi Panny. W testamencie dochody ze swoich pól naftowych zapisał na naukę polską (i rosyjską), cele charytatywne i Kasę imienia Mianowskiego oraz wydawnictwa książkowe (słowniki, poradniki, encyklopedie i inne).
Zmarł w Baku, pochowano go w Woli Kiełpińskiej koło Zegrza w gminie Serock. Szkoła Podstawowa w Woli Kiełpińskiej nosi imię Witolda Zglenickiego.

 

  • -

wstecz

Powrót do topu strony